Jedyna taka góra w Europie. To najwyższy punk na Pomorzu! Znacie to miejsce?

i

Autor: wikipedia/ canva

ciekawostki

To najwyższy punkt na Pomorzu! Wielu nie zna tego miejsca!

2024-12-12 17:50

Wieżyca, jak opisuje oficjalny portal samorządowy województwa pomorskiego, w przeszłości miejsce kultu Słowian, obecnie cel wędrówek i miejsce podziwiania panoramy Pojezierza Kaszubskiego. To najwyższy punk na Paumorzu, choć wielu z nas mogło o nim nie widzieć!

Najwyższy punkt widokowy na Pomorzu. Wieża widokowa na Wieżycy

Wieżyca znajduje się na pomorzy, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Jest to najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m.

Na Wieżycy znajduje się stok narciarski i wyciąg. W bezpośrednim sąsiedztwie Wieżycy przebiega ostatni odcinek Drogi Kaszubskiej. Ze względu na wysokość nad poziomem morza okolice szczytu Wieżyca są popularnym miejscem uprawiania narciarstwa biegowego. Lasy leśnictwa Drozdowo należą do najdłużej utrzymujących pokrywę śnieżną w regionie.

Ok. 1,5 km na południowy zachód leży wieś Szymbark, a 1,3 km na wschód wieś Rybaki. Szczyt Wieżycy wraz z wybranymi stokami jest od 1962 roku objęty krajobrazowym rezerwatem przyrody „Szczyt Wieżyca na Pojezierzu Kaszubskim” o powierzchni 26,47 ha[4]. Ochronie podlega głównie buczyna kwaśna.

Tradycja wspinania się na Wieżycę sięga połowy XIX w. Wówczas szczególnym powodzeniem cieszyły się punkty widokowe. W latach 90. XIX w. ustawiono tu pierwszą wieżę widokową, która została rozebrana tuż przed I wojną światową. Jej miejsce miała zająć kamienna Wieża Bismarka, jednak Niemcy zdołali wykonać jedynie fundamenty.

- podaje Pomorskie.travel 

Wieżyca, punkt widokowy. Jak dojść na samą górę? 

Podejście na górę zajmuje ok. 15 – 30 min i można wybrać jedną z 3 tras:

  • od strony Szymbarka,
  • z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego,
  •  od drogi Żukowo – Kościerzyna.

Metalowa wieża widokowa o wysokości 35 metrów (182 stopnie), z jej platformy widokowej możemy podziwiać urozmaicony krajobraz Kaszub.  "Pamiętajmy, często na platformie w Wieżycy aura jest podobna do tej górskiej" - dodaje oficjalny portal turystyczny Pomorza. 

W drodze na wieżę można zatrzymać się na parkingu (w sezonie jest płatny), przy drodze do Szymbarka. Po kwadransie leśnego spaceru można wspinać się na wieżę. Wejście od strony Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy trwa 30-40 min i jest trudniejsze – trzeba pokonać ok. 100 m różnicy poziomów.

To już trzecia wieża widokowa w tym miejscu, oficjalna jej nazwa to  Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II.

Wieża widokowa w Wieżycy. Godziny otwarcia 

Dojście do wieży widokowej Wieżyca zajmuje 15 min. Trasę można pokonać jednym z trzech szlaków. Wieża widokowa Wieżyca czynna od 9:00 do 18:00. Wieża widokowa czynna cały rok, wyjątek stanowią bardzo trudne warunki pogodowe.  Ze względu na porę roku, zmieniane są godziny otwarcia. 

Najniższy punkt w Polsce jest na Pomorzu. Gdzie się znajduje?

W 2013 roku w lokalnych mediach pojawiły się informacje, że w Marzęcinie znajduje się punkt usytuowany 2,07 m p.p.m., czyli niżej niż uznawany dotąd oficjalnie za najniżej położony w Polsce punkt (1,80 m p.p.m.) w Raczkach Elbląskich. Jednak oficjalne pomiary zostały przeprowadzone dopiero kilka lat temu. Wyniki badań zostały potwierdzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i opublikowane w lipcu 2022 roku w „Małym Roczniku Statystycznym Polski 2022”.

Pomiary wskazują, że największa depresja znajduje się w Marzęcinie, a jej wysokość wynosi 2,20 m p.p.m.. W lipcu 2023 r. w tym miejscu posadowiony został punkt osnowy geodezyjnej i postawiona wieża triangulacyjna.

Marzęcino - mała wieś w województwie pomorskim

Marzęcino znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim. Wieś zlokalizowana jest nad Kanałem Panieńskim. Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z I poł. XIX w., który jest budynkiem o konstrukcji ryglowej (tzw. mur pruski). 

Pomorskie. Ta dzielnica to matka murali w Gdańsku. Zaspa i jej 60 dzieł