- Platforma zwiedzania wirtualnego ma zostać przygotowane w ciekawej i przystępnej formie w oparciu o dwa inne portale, na których od dwóch lat prezentujemy 6700 kopii cyfrowych zabytków z kolekcji naszego Muzeum oraz portal z relacjami ustnymi świadków historii. Te produkty mają być ze sobą ściśle powiązane i w przyszłości rozbudowane, np. o wirtualne odkrywanie historii gdańskich dzielnic – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Muzeum Gdańska to instytucja, która udostępnia zwiedzającym 9 obiektów. Są to nie tylko rozpoznawalne miejsca jak Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, czy też Dwór Artusa. W ramach projektu zostaną udostępnione panoramy wnętrz Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Muzeum Nauki Gdańskiej. Wirtualni turyści będą mogli również odwiedzić Twierdzę Wisłoujście, Wartownię na 1 na Westerplatte oraz Kuźnie Wodną w Oliwie.
Wśród planowanych do udostępnienia w sieci pomieszczeń znajdą się także takie, do których nie ma dostępu. To m.in. piwnice pod Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, w których 1 września 1939 r. przed atakującymi oddziałami nazistowskich Niemiec bronili się pocztowcy. Drugim miejscem będzie kabin bojowa w Wartowni nr 1 na Westerplatte, a trzecim - obiekty na Szańcu Wschodnim Twierdzy Wisłoujście.
Realizacja projektu ma kosztować 74,5 tys. zł. W ramach dotacji MKiDN przeznaczyło kwotę 49 tys. zł. Pierwsze udostępnienie wirtualnej wycieczki po Ratuszu Głównego Miasta będzie miało miejsce 4 sierpnia br.