Dożynki województwa pomorskiego 2023. W tym roku tłumy bawiły się w Szemudzie
Piękna, słoneczna i prawdziwie letnia pogoda sprawiła, że do Szemudu zjechało wiele osób spoza gminy. Wszędzie można było zobaczyć rejestracje samochodów nie tylko z powiatu wejherowskiego, ale też z całego Trójmiasta, a nawet innych województw. Przybyli do Szemudu chętnie odwiedzali stoiska lokalnych wystawców i kosztowali regionalne specjały, podziwiali rękodzieło twórców ludowych, a nawet sami próbowali umiejętności na kole garncarskim.
Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, którzy chętnie bawili się w wesołym miasteczku np. skacząc czy zjeżdżając. Dużo osób robiło zdjęcia w specjalnej dożynkowej ramce.
- podaje portal samorządu województwa pomorskiego.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się nauka udzielania pierwszej pomocy. Wieczorem pierwszego dnia dożynek odbył się koncert. Na scenie wystąpili Mr Polska i Tribbs. Rozemocjonowana publiczność przy muzyce bawiła się do późnych godzin nocnych. Natomiast kulminacyjnym punktem drugiego dnia był dożynkowy korowód złożony z bryczek, zabytkowych samochodów, motocykli i maszyn rolniczych, które szczególnie przypadły do gustu najmłodszej publiczności. Zachwytom nie było końca, a po tej paradzie nastąpiło łamanie chleba z tegorocznych zbóż, które ma zapewnić, że nigdy go nie zabraknie.
Dożynki 2023 w Szemudzie. Konkurs na najpiękniejszy wieniec
Wybór najładniejszego wieńca dożynkowego okazał się trudny. Do konkursu zgłoszono aż 30 bukietów. Tegoroczne wieńce zdominowały zboża, kwiaty, ale też płody ziemi. Motywem wielu w nich była hostia lub krzyż. Poziom artystyczny i dbałość o najdrobniejsze szczegóły były naprawdę wysokie. Wszystko to sprawiło, że przyznano trzy nagrody. Laureatami zostały:
- I miejsce i trzy tysiące złotych przypadło sołectwu Łobzowo w gminie Kołczygłowy (powiat bytowski),
- II pozycję i dwa tysiące złotych zajęła gmina Starzy Dzierzgoń (powiat sztumski),
- III lokatę i 1500 zł zdjęcia zdobyło sołectwo Linia w gminie Linia (powiat wejherowski).
Ponadto, przyznano trzy wyróżnienia po 500 zł każde. Otrzymały je: sołectwo Warzno w gminie Szemud (powiat wejherowski), KGW w Nadziejewie w gminie Czarne (powiat człuchowski) oraz sołectwo Stanięcino w gminie Słupsk (powiat słupski).
Podczas tegorocznego Pomorskiego Święta Planów odbywały się też konkursy na najciekawszą prezentację powiatu oraz najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Z nie lada wyzwaniem musieli zmierzyć się jurorzy, którzy oceniali te prezentacje. W konkursowe szranki stanęło 10 powiatów: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kwidzyński, kościerski, nowodworski, starogardzki, sztumski i wejherowski.