Został znaleziony przy plaży w Stegnie, a od teraz stał się elementem stałej ekspozycji Stacji Morskiej w Helu im. prof. Krzysztofa Skóry. 6 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji, w którym udział wzięli przedstawiciele UG, samorządów i instytucji regionalnych.
Podczas otwarcia wystawy głos zabrali: Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia UG dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju WOiG prof. dr hab. Magdalena Bełdowska, Burmistrz Miasta Helu Mirosław Wądołowski, Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Łukasz Tamkun oraz wieloletni Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża z Urzędu Morskiego w Gdyni Roman Kołodziejski.
Bardzo Wam dziękujemy za obecność. Brakowało tylko jednej osoby - nieżyjącego już Profesora Krzysztofa Skóry. Nie zapomnieliśmy o nim.
- opisuje stacja w mediach społecznościowych.
Już wtedy, 9 lat temu, mówiono o potencjalnym stworzeniu ekspozycji z szkieletu młodego finwala. Poszukiwano firmy, która zakonserwuje go i stworzy z niego eksponat. Ostatecznie projekt pn. „Ekspozycja szkieletu finwala (Balaenoptera physalus) z Morza Bałtyckiego jako unikatowe narzędzie w morskiej edukacji ekologicznej” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - podaje na swojej stronie Uniwersytet Gdański.
Jak podaje portal animalia.bio, długość ciała finwala to 22–27 metrów; masa ciała 60–90 ton. Występuje dymorfizm płciowy – dorosłe samice płetwali zwyczajnych mogą być o 5–10% dłuższe niż samce. Szacuje się, że całkowita długość ciała wynosi 25 m i 27 m dla samców i samic płetwala południowego (B. p. quoyi) oraz 22 m i 24 m dla samców i samic płetwala zwyczajnego (B. p. physalus). Noworodki osiągają długość ciała około 6,40 m przy ciężarze 1000–1500 kg.
Płetwal zwyczajny ma długie, szpiczaste płetwy Jego brzuch jest biały, a grzbiet szary i czarny. Cechą charakterystyczną jest niesymetryczne ubarwienie: warga żuchwy po lewej stronie jest ciemnoszara, warga po prawej stronie jest biała. Fiszbin biały. Fontanna podwójna, wysokości ok. 5 m. Głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała.
- czytamy.