Gdańsk ze swoją bogatą historią wyraźnie zapisał się na kartach dziejów Polski. Zniszczenia spowodowane II Wojną Światową zrobiły swoje i miasto musiało się odbudowywać. Śródmieście Gdańska zniszczone zostało w 95 procentach. To najbardziej zniszczone miasto w Polsce obok Warszawy i Wrocławia.
Potem przyszły czasy Solidarności, które również nie były bez znaczenia dla architektury miasta. Stan wojenny, protesty i likwidacje stoczni spowodowały niewielkie zniszczenia. Swoją wyjątkowość gdański krajobraz zawdzięcza przede wszystkim właśnie stoczni i portowi. W centrum miasta wielkie żurawie do dziś są symbolem miasta i budzą podziw turystów z Polski i zagranicy.
Polecany artykuł:
Teraz Gdańsk powoli staje się miastem z nowoczesnymi zabudowaniami, ale z nutką dawnej architektury. Niestety, coraz rzadziej znajdziemy tutaj nieco zieleni. Jak to w przypadkach dużych miast bywa, ścisła zabudowa miasta trwa. A na kolejnych pustych polach jak grzyby po deszczu wyrastają wieżowce.
Dzisiaj chcemy Wam przedstawić zdjęcia z lat 70-80, ale także z lat powojennych. W galerii znajdują się zdjęcia m.in.: Długiego Targu, Huciska czy Targu Węglowego. Wolicie wersję Gdańska współczesną czy tą sprzed lat?
Ulice Gdańska na starych fotografiach
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]