ciekawostki

Te kobiety stworzyły Pomorze. O kobietach, które znacząco zaznaczyły swoją obecność w historii naszego województwa

2025-02-10 12:59

Kobiety, często nazywane szyją, kiedy to głową jest mężczyzna. Jednak wiele dóbr, które teraz mamy bez nich by nie istniało. To właśnie przez kobiety zostały wynalezione m.in.: zmywarka, wycieraczka samochodowa czy piła tarczowa. Pomorze również część swojej historii zawdzięcza Paniom. Oto one, „królowe Pomorza”.

Kobiety, które zapisały się w historii województwa pomorskiego. Wśród nich są: badaczka kosmosu; pierwsza kobieta, która samotnie przepłynęła kulę ziemską na jachcie żaglowym czy kobiety, bez których nie byłoby strajku Solidarności.

Witosława (… - 1290 r )

Przeorysza klasztoru Norbertanek w Żukowie była uznaną rozjemczynią i dyplomatką. Córka księcia pomorskiego Mściwoja znakomicie zarządzała dobrami zakonu, co owocowało powiększaniem jego majątku. Przedsiębiorcza i szanowana, księżniczka w habicie, pozyskiwała dla zakonu kolejne wsie, nadania ziem czy przywileje.

W trudnych dla kobiet czasach, jej habit, umiejętności negocjacyjne i takt były orężem, często skuteczniejszym od miecza. To dzięki nim utalentowana przeorysza mogła kształtować pomorską politykę XIII wieku.

Elżbieta Koopman Heweliusz (1647-1693)

Była badaczką Kosmosu, która wyprzedziła swoją epokę, a jej naukowym osiągnięciem było wydanie katalogu gwiazd. Będąc żoną gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, również prowadziła obserwacje i umiejętnie posługiwała się instrumentami pomiarowymi.

Jako osoba  wszechstronnie wykształcona zarządzała obserwatorium i prowadziła korespondencję w różnych językach z uczonymi epoki i królem Polski. Pracownię Heweliuszów odwiedzali liczni naukowcy, jak chociażby John Flamsteed czy Edmond Halley, którzy potwierdzili wyniki licznych obserwacji małżonków.

Luisa von Krackow (1749-1803).

Obdarzona zdolnościami organizacyjnymi i estetycznymi  zarządzała majątkiem rycerskim w Krokowej. Zaprojektowała jego przebudowę oraz założyła tam kompleks parkowy.

Prowadzony przez nią salon kulturalny, zainicjował powstanie ważnego ośrodka kultury dworskiej w Zamku w Krokowej. W czasie spotkań towarzyskich wielokrotnie podejmowała temat braku formalnej edukacji szkolnej dla dziewcząt, co  wyraziła książce „Idee pedagogiczne”. Niestety nie udało się jej wprowadzić tych idei w życie. Hrabina Luisa von Krockow była prawdziwą kobietą oświecenia, kierującą się ideałami epoki. Swój czas poświęcała również stworzonemu przez siebie  teatrowi amatorskiemu, w którego sztukach brali udział także profesjonalni aktorzy z Gdańska.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Teodora Gulgowska (1860-1951)

Po przerwanych  studiach artystycznych w Berlinie, osiedliła się w małej wiosce,  Wdzydzach Kiszewskich, gdzie  zaczęła odtwarzać materialne dziedzictwo Kaszubów: haft, plecionkarstwo i motywy kaszubskie na ceramice.

Była inicjatorką utworzenia i prowadzenia pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu,  Muzeum Kaszubskiego w którym  zgromadziła sprzęty gospodarstwa domowego, przedmioty użytkowe,  obrazy na szkle, elementy stroju ludowego. Wraz z mężem Izydorem, dokumentowała obiekty starej architektury kaszubskiej. Założyła również szkołę haftu wdzydzkiego i wykształciła ponad setkę zawodowych hafciarek.

Helena Żelewska (1869-1937)

Gdańszczanka z charakterem i zaangażowana pedagożka, która poświęcała się krzewieniu polskości. W ramach Towarzystwa Młodzieży Żeńskiej organizowała spotkania poświęcone historii i literaturze, wycieczki do Polski, uczyła języka polskiego.

Helena Żelewska z zapałem pomagała młodym kobietom, przybywającym do Gdańska, nieświadomym i nie znającym używanego wówczas w Gdańsku języka niemieckiego. W tym celu Założyła Polską Misję Dworcową w Gdańsku, która zajmowała się przygotowaniem dokumentów czy udzielaniem zapomóg, znajdywaniem pracy, a tym samym chroniła młode dziewczyny przed wyzyskiem i przestępstwami seksualnymi. Dzięki jej działaniom, mogły podjąć legalną, bezpieczną i uczciwą pracę.

Jadwiga Titz-Kosko (1902-1989)

Niestrudzona i pracowita lekarka, która zajmowała się reumatologią, rehabilitacją i balneologią. W swojej działalności rozpowszechniała wiedzę o konsekwencjach choroby reumatologicznej i  zorganizowała kompleksowy system opieki dla osób chorych. Dzięki niej otwarto m.in. Ośrodek Zdrowia w Gdańsku-Wrzeszczu, sanatorium dla dzieci w Cetniewie czy Szpital Reumatologiczny w Sopocie oraz sieć poradni. Angażowała się także we wsparcie osób starszych i przewlekle chorych.

Doktorka była również autorką pierwszego w Polsce podręcznika akademickiego dotyczącego reumatologii, który pomógł wykształcić wielu przyszłych lekarzy.

Danuta Baduszkowa-Korzeniowska (1919-1978)

Współtwórczyni Teatru Muzycznego w Gdyni była artystką o niespożytej energii i pasji działania, uzdolnioną reżyserką przedstawień muzycznych, a teatr był dla niej całym życiem. W okresie cenzury tworzyła i pracowała jako kierowniczka artystyczna i dyrektorka Teatru. Stworzyła wiele inscenizacji teatralnych, musicali, przedstawień na światowym poziomie, czym dawała świadectwo swojej woli i odwagi.

Zapamiętana została jako organizatorka muzycznego życia Wybrzeża. To dzięki jej staraniom i zabiegom, oraz wypracowanej przez lata pozycji, cieszący się popularnością Teatr Muzyczny w Gdyni uzyskał swoją obecną siedzibę.

Stanisława Fleszerowa-Muskat (1919-1989)

Powieściopisarka, autorka słuchowisk, dramatów, utworów dla dzieci, która cieszyła się wielką popularnością w czasach PRL-u. Kobiety ustawiały się w długich kolejkach, po książki jej autorstwa, dzięki którym mogły zagłębić się w historie o wielkiej miłości, rozstaniu i niespełnieniu. W tle jej powieściach pojawiały się często motywy morskie oraz elementy zaczerpnięte z biografii pisarki. Jest autorką m.in. „Snu o morskiej potędze”, „Lata nagich dziewcząt”,  „Kochanków róży wiatrów”, „Milionerów” i „Powrotu do miejsc nieobecnych” .

W jej bogatym i różnorodnym dorobku artystycznym znajduje się ponad 700 utworów. Twórczość autorki była tłumaczona na języki obce oraz adaptowana w radiu i telewizji. Jako osoba kultury angażowała się w pracę licznych instytucji i stowarzyszeń.

Anna Walentynowicz (1929-2010)

Szanowana i lubiana w środowisku robotników Stoczni Gdańskiej, pracowała w Stoczni Gdańskiej początkowo jako spawaczka, a następnie suwnicowa. Jako członkini Ligi Kobiet zabiegała o prawa pracowników, była również aktywną członkinią Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Wielokrotnie szykanowana przez Służbę Bezpieczeństwa i organy Polski Ludowej.

Jej dyscyplinarne zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej, na kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, stało się iskrą zapalną do wybuchu strajku.

„Żądamy powrotu do pracy Anny Walentynowicz, .” brzmiał pierwszy postulat strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku. Konsekwencją tego strajku, socjalno-politycznego sprzeciwu, było powstanie NSZZ „Solidarność”.

Izabela Trojanowska (1929-1995)

Dziennikarka i pisarka, autorka wielu publikacji związanych z Pomorzem, głównie Kaszubami i Gdańskiem,  współautorka „Bedekera kaszubskiego”, tłumaczka literatury kaszubskiej na język polski.

Krzewiła kaszubską i kociewską sztukę, wspierała twórców ludowych oraz działaczy ruchu kaszubsko-pomorskiego, była współzałożycielką Zrzeszenia Kaszubskiego w Gdańsku oraz inicjatorką konkursu „Ludowe talenty”. Celem tej działalności było pielęgnowanie kultury Kaszub i Kociewia, poprzez rozbudzanie zainteresowania wśród dzieci i młodzieży regionalną twórczością artystyczną. Była też  wieloletnią redaktorką w lokalnym programie telewizyjnym „Magazyn Kaszubski Rodnô Zemia”.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1936-2021)

Inżynierka budowy okrętów oraz kapitanka jachtowa, która jako pierwsza kobieta w historii, samotnie opłynęła kulę ziemską na jachcie żaglowym.

Trwającą dwa lata podróż pani Krystyna odbyła w zmiennych warunkach pogodowych, mierząc się z potęgą mórz i oceanów oraz własnymi słabościami. Nie bała się problemów technicznych i nie ufała żeglarskim przesądom, będąc dobrze przygotowaną do rejsu na „Mazurku”.

Po powrocie pozostała aktywną żeglarką popularyzując żeglarstwo, a jej pionierski rejs wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa. Polska żeglarka została przyjęta do elitarnego nowojorskiego The Explorers Club.

Alina Pienkowska (1952-2002)

Energiczna pielęgniarka ze szpitala w przychodni zdrowia przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina, działaczka opozycyjna i jedna z liderek Solidarności. To ona przekazała za pośrednictwem Jacka Kuronia do Radia Wolna Europa informację o rozpoczęciu strajku 14 sierpnia 1980 roku. W trakcie strajku współredagowała w Sali BHP listę 21 postulatów i była autorką postulatu numer szesnaście, dotyczącego poprawy funkcjonowania i dostępności opieki zdrowotnej.  Brała udział w negocjacjach z komisją rządową, wypisywała przepustki strajkującym, zbierała żywność i zorganizowała punkt przyjmowania darów.

Dzięki Alinie Pienkowskiej Międzyzakładowy Komitet Strajkowy miał dostęp do radiowęzła, a informacji o decyzjach w Sali BHP, mogli słuchać stoczniowcy,  zgromadzeni na zewnątrz.

Źródło: pomorskie.travel

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś