Prace związane z budową trwały około 2 lat.
Jedyna taka inwestycja
Gdański port lotniczy jest pierwszym w Polsce lotniskiem, które zaczęło rozwijać się nie tylko w branży lotniczej, ale i budowlanej.
Takie działania podejmują jedynie największe lotniska europejskie czy światowe. Zrealizowaliśmy nasze marzenie i dziś otwieramy biurowiec Alpha. Pierwszy w planowanej nowej biznesowej dzielnicy Gdańska
– mówił Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu PLG.
Inwestycja to szansa na dywersyfikację przychodów spółki. Jak ważna to kwestia, pokazała pandemia, gdy praktycznie wygasł ruch lotniczy na całym świecie. W jej wyniku dochody portu lotniczego spadły bardzo mocno.
Polecany artykuł:
– Budynek Alpha i Airport City Gdańsk to śmiała wizja, która okazuje się strzałem w dziesiątkę. Pomorska Kolej Metropolitalna, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy oraz ACG to trzy elementy napędowe rozwoju całego Pomorza – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Jak wygląda pierwszy budynek?
Biurowiec Alpha ma sześć pięter oraz dwie kondygnacje podziemnego parkingu. Do dyspozycji najemców jest 8,5 tys. mkw. powierzchni.
– To najnowocześniejszy obiekt biurowy w Trójmieście. Jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma również parking dla rowerów, szatnię i prysznice dla pracowników korzystających z jednośladów – wyliczał Michał Dargacz, dyrektor ds. ACG w Porcie Lotniczym Gdańsk.
Na dachu znajduje się zielony taras z pięknym widokiem na lotnisko i przyszłą dzielnicę. Ale to nie wszystko. Budynek posiada certyfikat LEED na poziomie Gold. Alpha została zbudowana tak, aby zminimalizować zużycie energii czy wody. Podczas budowy wykorzystano materiały z recyklingu.
Alpha, Bravo, Charlie…
ACG to nowoczesna inwestycja komercyjna na lotnisku. Składać się będzie z siedmiu biurowców: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Hotel. Nazwy biurowców są nawiązaniem do lotniczego alfabetu. Airport City, największa inwestycja biznesowa Trójmiasta w ostatnich latach, powstanie pomiędzy istniejącą ul. Słowackiego biegnącą wzdłuż lotniska a wiaduktem PKM, na którym mieści się przystanek PKM Port Lotniczy. Cały kompleks to ok. 120 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Oprócz funkcji biurowych, ma oferować przestrzenie usługowe czy gastronomiczne.