Zakończenie roku szkolnego Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku

i

Autor: Paulina Gołąb

edukacja

Takiego przedmiotu jeszcze w szkole nie było. Całkowita nowość w edukacji

2024-10-10 10:55

Bezużyteczna wiedza to coś od czego chce odchodzić reformowana szkoła. Zmiany w nauczaniu dotykają też przedmiotów. Ministerstwo zapowiada wprowadzenie całkiem nowego przedmiotu.

Nowe przedmioty szkolne

W planach lekcji pojawi się nowy przedmiot: to edukacja zdrowotna. Nowy pomysł ministerstwa to kolejny krok  reformowaniu i uwspółcześnianiu szkolnictwa w Polsce. Szkoła ma nadążać nad rozwojem, odpowiadać potrzebom społeczeństwa - edukacja zdrowotna ma być krokiem w tym kierunku.

Szefowa MEN, Barbara Nowacka uczestniczyła w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu w woj. podkarpackim. Na konferencji prasowej po uroczystości mówiła o zmianach w oświacie.

Zapowiedziała, że w 2025 r. do szkół wejdzie jeszcze jeden nowy przedmiot – edukacja zdrowotna.

Minister podkreśliła, że w wielu aspektach kwestia edukacji zdrowotnej jest poruszana przez młode osoby, które podnoszą jak bardzo potrzebują rzetelnej edukacji, nie tylko w dziedzinie zdrowia seksualnego, ale także w dziedzinie zdrowia psychicznego, diety czy ruchu. Dodała, że zwracają na to uwagę również rodzice oraz nauczyciele i nauczycielki.

Podstawy programowe też już są prawie gotowe i dokładnie opierają się na tej samej filozofii – postawienie na kompetencje i powiązania między przedmiotami

– poinformowała.

Edukacja zdrowotna ma być przedmiotem obowiązkowym, obecnym w podstawie programowej.

Dodała, że te dwa przedmioty traktuje jako „jaskółki zmian przygotowywanej reformy”, która wkroczy do szkół w 2026 r. Nacisk będzie położony na wiedzę praktyczną, powiązania między przedmiotami i blokami tematycznymi oraz kompetencje młodego człowieka.

Przygotowany jest już projekt podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska. 

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła uwagę na dwie przedstawicielki resortu w zespole, który odpowiada za stworzenie programu edukacji zdrowotnej  - konsultant krajową w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży Aleksandrę Lewandowską oraz konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszkę Mastalerz-Migas.

Mamy chyba pierwszy raz, może nawet w historii polskiej edukacji, szansę, żebyśmy to my, a mówiąc to mam na myśli państwa, sami napisali dobry program edukacyjny dla naszych dzieciaków

- powiedziała Leszczyna, zawracając się do obecnych na wysłuchaniu publicznym.

Szfowa MZ podkreśliła, że wszyscy, którzy kreują edukację, są zobowiązani do trafienia do uczniów i nauczenia ich dobrego życia. "Jak nie nauczymy tych dzieciaków, że trzeba kochać siebie, a dopiero później jesteśmy w stanie pokochać innych, to w ogóle niczego nie zrobimy" - dodała.

Czego będą uczyć na edukacji zdrowotnej?

Według zapowiedzi nowy przedmiot ma skupiać się na takich tematach jak:

  • zdrowie psychiczne,
  • zdrowie fizyczne i odżywianie,
  • profilaktyka,
  • problematyka uzależnień 
  • edukacja seksualna 
  • wiedza o człowieku.

Przedmiot ma być realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-III szkół ponadpodstawowych. Za stworzenie programu będzie odpowiadać zespół międzyresortowy. 

Pomorskie. Park Leśny w Oksywiu, ścieżka

GALERIA: Mamy listę najbiedniejszych gmin na Pomorzu. Tutaj jest najgorzej!

Jak dobrze znasz lekturę "W pustyni i w puszczy"?
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Jak nazywali się główni bohaterowie "W pustyni i w puszczy"?