wiadomości

Tak zmieniał się Michał Wiśniewski. Trudna historia artysty. 30-lecie zespołu Ich Troje

2025-06-15 21:24

Zespół Ich Troje świętuje 30-lecie istnienia i już 28 czerwca zagrają w Sopocie numery z nowej płyty. Z tej okazji przypominamy historię lidera formacji - Michała Wiśniewskiego. Ścieżka jego życia była bardzo wyboista i jest gotowym scenariuszem na film.

Spis treści

  1. Michał Wiśniewski - trudne dzieciństwo lidera Ich Troje
  2. Dzieciństwo Michała Wiśniewskiego. Alkoholizm rodziców, samobójstwo ojca i rodziny zastępcze
  3. Nastoletni Michał Wiśniewski. Emigracja do Niemiec i konflikt z matką
  4. Wiśniewski najpierw próbował sił w biznesie, a potem w muzyce
  5. Biografia Michała Wiśniewskiego - praca przy musicalach i powstanie Ich Troje
  6. Ich Troje to nie zawsze były trzy osoby, ale w nazwie chodzi o coś innego
  7. Ich Troje - jaki to gatunek muzyczny? Hity zespołu to często covery
  8. Czy Michał Wiśniewski potrafi śpiewać?
  9. Orientacja seksualna Michała Wiśniewskiego wzbudzała kontrowersje
  10. Kolorowe włosy Michała Wiśniewskiego. Nie tylko czerwone
  11. Tatuaże, kolczyki i stroje Michała Wiśniewskiego
  12. Młodzież z TikToka zachwycona kreacjami Wiśniewskiego
  13. Michał Wiśniewski - program "Jestem jaki jestem"
  14. Michał Wiśniewski - problemy z prawem i więzienie 
  15. Michał Wiśniewski - uzależnienia
  16. Ich Troje - 28 czerwca koncert w Sopocie. 30-lecie zespołu. Gdzie kupić bilety
  17. Tak na przestrzeni lat zmieniał się Michał Wiśniewski [GALERIA]

Michał Wiśniewski - trudne dzieciństwo lidera Ich Troje

Michał Wiśniewski, przyszły lider zespołu Ich Troje, urodził się 9 września 1972 roku. Napisać, że artysta miał trudny start, to jak nic nie napisać. Czytając o tym, co mu się w życiu przydarzyło, i to już na samym początku tego życia, można być zszokowanym, że mimo wszystko osiągnął tak wielki sukces.

Dzieciństwo Michała Wiśniewskiego. Alkoholizm rodziców, samobójstwo ojca i rodziny zastępcze

Michał Wiśniewski, znany polski artysta, przyszedł na świat jako syn Andrzeja (1947–1986) i Grażyny Wiśniewskich, pracownicy domu opieki społecznej. Ma młodszego brata, z którym w dzieciństwie został rozdzielony przez trudną sytuację rodzinną.

Rodzice Michała zmagali się z uzależnieniem od alkoholu, co doprowadziło do rozwodu w 1975 roku. Sąd zdecydował o rozdzieleniu braci, powierzając opiekę nad każdym z nich jednemu z rodziców. Michał zamieszkał z ojcem, jednak ten wkrótce trafił do aresztu.

Z powodu utraty praw rodzicielskich przez matkę, Michał nie mógł wrócić pod jej opiekę i został umieszczony w Domu Dziecka w Grotnikach. Wychowywał się w kilku rodzinach zastępczych, w tym u rodziny Sikorskich i Nowakowskich.

Po dziesięciu latach rozłąki, we wrześniu 1986 roku, Michał spotkał się z ojcem. To spotkanie miało tragiczny finał, ponieważ dzień później Andrzej Wiśniewski popełnił samobójstwo. To wydarzenie odcisnęło głębokie piętno na życiu młodego Michała. Artysta poświęcił ojcu piosenkę "Tango straconych".

Nastoletni Michał Wiśniewski. Emigracja do Niemiec i konflikt z matką

W wieku 14 lat Michał Wiśniewski opuścił Polskę i wyjechał z matką, która odzyskała prawa rodzicielskie, do Niemiec. Zamieszkał w Bonn, w domu swojej ciotki Wiesławy, siostry jego ojca. Niedługo potem ciotka Wiesława adoptowała Michała.

Podczas pobytu na emigracji Wiśniewski uczęszczał do gimnazjum oraz szkoły muzycznej, gdzie rozwijał swoje umiejętności gry na fortepianie.

Niestety, relacje Michała z matką ponownie uległy pogorszeniu, gdy ta zmagała się z chorobą alkoholową. Podobnie jak inny artysta zdobywający popularność w tamtym czasie, czyli amerykański raper Eminem, Wiśniewski doświadczył trudnych relacji i ostrego konfliktu z matką. Ostatecznie jednak doszło do pojednania, a Michał pomógł jej w walce z uzależnieniem.

Wiśniewski najpierw próbował sił w biznesie, a potem w muzyce

Po powrocie do Polski Michał Wiśniewski próbował swoich sił w biznesie. W latach 90. przyszły lider Ich Troje podejmował próby wprowadzenia na polski rynek plastikowych kart rabatowych, jednak początkowo bez sukcesu. Następnie, wspólnie z Markiem Galewskim, otworzył biuro tłumaczeń oraz biuro pośrednictwa pracy.

Przełom nastąpił kilka lat później, gdy nawiązał współpracę z Instytutem Papierów Wartościowych w Monachium. Dzięki temu wprowadził karty rabatowe dla Orbisu i Polskich Linii Lotniczych.

Po pewnym czasie Wiśniewski zdecydował się jednak zrezygnować z prowadzenia działalności biznesowej, aby w pełni poświęcić się rozwijaniu swojej kariery artystycznej.

Biografia Michała Wiśniewskiego - praca przy musicalach i powstanie Ich Troje

Wiśniewski zaczął działaś w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W grudniu 1994 roku nawiązał znajomość z Jackiem Łągwą podczas pracy nad musicalem "Wielki testament" w reżyserii Jerzego Zbiróga, opartym na twórczości François Villona.

Ich współpraca nie od razu przerodziła się w założenie zespołu Ich Troje. Początkowo połączyły ich interesy biznesowe. Wspólnie otworzyli w Łodzi pierwszy w Polsce klub karaoke.

Klub karaoke okazał się dochodowym przedsięwzięciem, co skłoniło Wiśniewskiego i Łągwę do założenia zespołu muzycznego, który nazwali Ich Troje.

Ich Troje to nie zawsze były trzy osoby, ale w nazwie chodzi o coś innego

Dlaczego dwóch facetów założyło zespół Ich Troje? Otóż nazwa formacji nawiązywał nie do liczby członków, a do filmu Andrew Fleminga o tym samym tytule. Wkrótce jednak do zespołu dołączyła pierwsza wokalistka - Magda Pokora. W kolejnych latach wokalistki często się zmieniały, ale trzon zespołu w postaci dwóch założycieli zawsze był ten sam.

Ich Troje - jaki to gatunek muzyczny? Hity zespołu to często covery

Sam Wiśniewski słucha punka, metalu i gotyckiego rocka oraz uwielbia musicale. Artysta uważa, że wywodzi się właśnie z subkultury punkowej i rzeczywiście można znaleźć jego stare zdjęcia z irokezem.

Ich Troje tworzyło jednak zupełnie inny rodzaj muzyki. Zespół na samym początku tworzył pop-rockowe ballady i ocierające się o muzykę musicalową piosenki z gatunku poezji śpiewanej. Poza tym Ich Troje grało covery niemieckich zespołów punkowych. Np. "A wszystko to" jest coverem piosenki "Alles aus Liebe" zespołu Die Toten Hosen.

Czy Michał Wiśniewski potrafi śpiewać?

Głos Michała Wiśniewskiego i jego śpiew są bardzo często poddawane krytyce. Część krytyków uważa, że lider Ich Troje bardziej gra aktorsko, udając że śpiewa, niż naprawdę śpiewa. Na swoich koncertach artysta często występuje z playbackiem. Wiśniewski nie uważa się za wokalistę i twierdzi, że jest przede wszystkim autorem teksów, a na koncertach woli występować w roli wodzireja.

Orientacja seksualna Michała Wiśniewskiego wzbudzała kontrowersje

Michał Wiśniewski nigdy nie ukrywał tego, że jest osobą biseksualną i w przeszłości bywał w związkach z mężczyznami. W latach, gdy rozpoczynała się jego kariera, takie wyznanie budziło spore kontrowersje. Dodatkowo Wiśniewski często występował na scenie w kobiecym makijażu i elementach damskiej garderoby, a pewnym momencie kariery występował na scenie jako drag queen, czyli mężczyzna ustylizowany na kobietę.

Kontrowersje związane z Wiśniewskim, także z używanym przez niego wulgarnym językiem, wpływały na to, że na początku utwory Ich Troje nie były grane w ogólnopolskich rozgłośniach radiowych. W końcu jednak mainstream nie mógł dalej udawać, że zespół nie istnieje, gdyż Polska oszalała na punkcie muzyki czerwonowłosego ekscentryka.

Kolorowe włosy Michała Wiśniewskiego. Nie tylko czerwone

Naturalny kolor włosów Michał Wiśniewskiego to czarny. Artysta jednak od zawsze kojarzony jest z kolorowymi włosami, a przede wszystkim z czerwoną fryzurą. Ciekawy jest początek tego wizerunku. Wiśniewski pierwszy raz przefarbował się (wówczas na blond) na potrzeby musicalu Rocky Horror Show.

W późniejszych latach lider Ich Troje miewał także białe i różowe włosy, a także zielone (zmienił kolor na potrzeby zagrania w reklamie sieci komórkowej i wystąpił w tym kolorze na Eurowizji w Atenach). Przede wszystkim jednak znany jest z włosów czerwonych oraz czerwonych z białymi pasemkami.

Co ciekawe Wiśniewski chciał mieć włosy w kolorze... niebieskim. W salonie fryzjerskim nie było jednak wówczas takiej farby, więc z braku laku artysta wybrał czerwień.

Tatuaże, kolczyki i stroje Michała Wiśniewskiego

Gdy Michał Wiśniewski rozpoczynał karierę, tatuaże wciąż kojarzyły się z kulturą więzienną - tymczasem artysta miał ich na ciele aż 14. Z kolei kolczyki u mężczyzn, a przede wszystkim kolczyki na twarzy, uważane były wówczas za zarezerwowane dla homoseksualistów, a Wiśniewski miał ich sporo: w wardze, brwi i uszach.

Młodzież z TikToka zachwycona kreacjami Wiśniewskiego

Stroje Michała Wiśniewskiego były mocno wyśmiewane na początku jego kariery, a dziś młodzież na TikToku zaczęła je doceniać. Ubrania, których artysta używał na scenie, zamawiał u polskich projektantów, ściągał z zagranicy lub projektował sam. Dziś ubiór sceniczny nie jest niczym niezwykłym i na koncertach takich artystów jak np. Quebonafide fani doceniają różne jego kreacje. Na przełomie lat 90./2000 na scenie przebierali się jednak wyłącznie artyści metalowi.

Michał Wiśniewski - program "Jestem jaki jestem"

Duże kontrowersje wzbudziło wpuszczenie kamer do domu Michała Wiśniewskiego i Mandaryny, czyli jego ówczesnej żony. Program "Jestem jaki jestem" zadebiutował w telewizji w 2003 roku, czyli 4. lata przed pierwszym odcinkiem "Z kamerą wśród Kardashianów". Poza tym, że ludzi szokowało wówczas pokazywanie w telewizji codziennego życia artystów, to para spotkała się z krytyką z powodu tego, jak Michał i Marta zachowywali się wobec siebie. Fani uważali ich związek za toksyczny i porównywali ich do Kurta Cobaina i Courtney Love lub Eminema i Kim.

Michał Wiśniewski - problemy z prawem i więzienie 

W latach 90. Michał Wiśniewski został skazany na karę roku i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 450 tys. złotych za oszustwa finansowe, które miały narazić łódzki oddział Telewizji Polskiej na straty.

W latach 2002–2003 wszczęto dwa postępowania w związku z oskarżeniami o pobicie fotoreporterów.

We wrześniu 2003 roku został oskarżony o nieumyślne uszkodzenie ciała siedemnastoletniej Moniki Obarzanek podczas koncertu w Częstochowie w 2001 roku. Wiśniewski, który miał skoczyć ze sceny na publiczność, doprowadził do obrażeń u poszkodowanej. Artysta nie przyznał się do winy. Ostatecznie, w 2004 roku, Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał go winnym i skazał na grzywnę oraz nawiązkę, jednak po apelacji Wiśniewski został uniewinniony.

W 2003 roku, wraz z Jackiem Łągwą i wytwórnią Universal Music Polska, został pozwany przez Piotra Bogdanowicza o bezprawne wykorzystanie fragmentów jego wierszy w piosence „Jeanny – End of the Story”. Sąd Okręgowy uznał Wiśniewskiego winnym naruszenia praw autorskich, a Sąd Apelacyjny oddalił wniosek o apelację. Ich Troje i UMP zostali zobowiązani do wypłaty odszkodowania Bogdanowiczowi.

W marcu 2005 roku Wiśniewski był przesłuchiwany w sprawie rzekomego nielegalnego zdobycia prawa jazdy na motocykl. W listopadzie 2006 roku postawiono mu zarzut działania na szkodę spółki Reim Music Factory Polska i narażenie jej na straty w wysokości 3 mln zł.

Na początku 2007 roku został pozwany przez swoją byłą menedżerkę, Katarzynę Kanclerz, za pomówienia.

W październiku 2021 roku w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga postawiono mu zarzut niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości SKOK Wołomin na kwotę 2,8 miliona złotych. W październiku 2023 roku sąd uznał go winnym i wymierzył karę 1,5 roku pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 80 tysięcy złotych oraz nakazał pokrycie kosztów procesowych. Wyrok nie jest prawomocny, a artysta nie odbył jeszcze kary.

Michał Wiśniewski - uzależnienia

Michał Wiśniewski zrobił ogromną karierę, a jego fortuna w pewnym momencie wynosiła 40 milionów złotych. Lider Ich Troje prowadził życie, na jakie nie mogli pozwolić sobie najwięksi giganci polskiego showbiznesu - posiadał prywatne samoloty, wille, sportowe samochody. Niestety nie udało mu się gospodarnie zarządzać majątkiem i zbankrutował.

Prasa sugerowała, że Wiśniewski stracił fortunę przez uzależnienie od hazardu, z czym artysta się nie zgadza. Jego zdaniem majątek przepadł, bo wydawał pieniądze na zbędne rzeczy.

Wiśniewski przyznaje się jednak do uzależnienia od alkoholu. Od kilku lat jest niepijącym alkoholikiem i trzyma nałóg w ryzach.

Ich Troje - 28 czerwca koncert w Sopocie. 30-lecie zespołu. Gdzie kupić bilety

28 czerwca Ich Troje zagrają w Operze Leśnej w Sopocie. Zespół będzie świętował 30-lecie istnienia i wystąpi z premierą nowej płyty. Bilety na wydarzenie można kupić TUTAJ.

Tak na przestrzeni lat zmieniał się Michał Wiśniewski [GALERIA]

Trójmiasto Radio ESKA Google News