Zieleniak w Gdańsku

i

Autor: Gedanopedia/googlemap

budownictwo

Tak budowali zieleniaka. Kilka ciekawostek z Gdańska

Wszyscy znają gdański zieleniak - widać go od razu, gdy wysiądzie się na gdańskim dworcu, dla mieszkańców jest nieodzownym elementem panoramy. Starsze pokolenia pamiętają jego budowę i niezwykłą historię. Młodsi zachwycą się ciekawostkami! Wiedziałeś, że był budowany od góry?

Gdański zieleniak to wyjątkowa budowla - jest jedyny taki w kraju

Wszyscy znamy zieleniaka, ale ilość ciekawostek związanych z budową może zaskoczyć. Budynek zwany "zieleniakiem" ma wysokość 72 metrów, 17 kondygnacji i 13 500 m² powierzchni. Na górze możemy podziwiać panoramę Gdańska, znajduje się tam restauracja, poniżej pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne. Został wybudowany przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego w latach 1965–1971 dla Centralnego Ośrodka Konstrukcyjno-Badawczego Przemysłu Okrętowego. Jakie tajemnice kryje gdański zieleniak?

Zieleniak w Gdańsku

i

Autor: Gedanopedia/googlemap

Nietypowa, pionierska w Polsce konstrukcja została opracowana przez inż. Zbigniewa Zaborowskiego z warszawskiego Miastoprojektu: do dwóch żelbetowych słupów-filarów (o wymiarach 12 × 8,5 m i grubości ścian 35 cm), stanowiących szkielet budynku, przywieszano, poczynając od góry, kolejne żelbetowe piętra.

- czytamy w Gedanopedii.

To, że był budowany od góry do dołu było fenomenem, ale okazało się też przekleństwem. Budowa kosztowała dwa razy więcej niż zakładano, były poważne problemy ze znalezieniem wykonawcy. Szwedzki pomysł konstrukcyjny nie zyskał więc pozytywnych opinii i nie był więcej wykorzystywany. Filary, które zwykle ukrywano w trzonoliniowcu, w Gdańsku pozostały schowane i tworzą konstrukcję klatek schodowych. 

"Zieleniak" w Gdańsku

Swoją nazwę zieleniak zawdzięcza zielonym płytom, które tworzą elewację. Konstrukcyjnie budynek zaliczany jest do trzonoliniowców, po ukończeniu budowy wieżowca oba filary, od których zaczęto budowę przekształcono w klatki schodowe.

Ciekawostki dotyczące zieleniaka

  • gdański zieleniak jest wpisany do rejestru zabytków
  • góra jest całkowicie przeszkolona, można podziwiać panoramę miasta
  • Budynek nie ma parteru, a u dołu są odsłonięte słupy-filary, które są klatką schodową - daje to elekt lewitującego wieżowca
  • Pierwsze piętro znajduje się wysoko - na wysokości 5,6 od gruntu
  • Pierwsze sześć pięter Centrum Techniki Okrętowej przejęło do użytku 1 VIII 1971, a całość oddano 15 XII 1971.
  • lata 70 to czas kiedy trudno było a materiały budowlane. Do wykonania kloszy na lampy użyto garnków - wciąż możesz je zobaczyć przed wejściem
  • planowana była wymiana zielonej elewacji na biało-niebieską - nie doszła jednak do skutku.

Zieleniak – wieżowiec o konstrukcji trzonoliniowców stoi w centrum Gdańska przy ul. Wały Piastowskie.

Zieleniak w Gdańsku

i

Autor: Gedanopedia

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Galeria: Co zostało po gdyńskim Maximie?

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną