Medytacja w muzeum w Gdyni
Instalacja wypełniająca duża przestrzeń muzealnego holu to dla niektórych lukrowany na różowo pączek - owalny kształt, wyjątkowa konstrukcja, oryginalny kolor. Na pierwszy rzut oka: pufa, ufo, ciastko, kwiat? Pomysłów jest wiele, najważniejsze, że instalacja porusza wyobraźnię, a właśnie tak miało być. Muzeum Emigracji w Gdyni nie poprzestaje jednak tylko na postawieniu obiektu. Wewnątrz planowane są sesje... medytacyjne. Ostatnia okazja, by usiąść w środku instalacji „Nesting | Seeding” - 8 grudnia.
Tak naprawdę, instalacja z holu głównego budynku Muzeum Emigracji czyli Dworcu Morskim to Gniazdo zatytułowane „Nesting | Seeding” autorstwa Shelley Etkin. Gniazdo to tymczasowe schronienie, w którym śnią i odpoczywają kolejne pokolenia. Jest to symboliczne siedlisko, nasiąkające historiami i emocjami tych, którzy kiedyś szukali nowego domu. Wewnątrz znaleźć można nasiona – kapsuły czasu, które łączą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Każde z nich niesie pamięć i potencjał, gotowe rozpocząć kolejny cykl życia.
Wejdź do gniazda, usiądź wygodnie i wsłuchaj się w historie z audioprzewodników - zachęcają muzealnicy. Poznaj historie nasion umieszczonych wewnątrz instalacji. Ich wybór odzwierciedla bioróżnorodność roślin charakterystycznych dla naszego regionu i istotnych dla społeczności lokalnej, w tym osób migranckich mieszkających w Gdyni. To nie tylko doświadczenie artystyczne, ale też podróż w głąb relacji z ziemią i migracją, pełna pytań o nasze miejsce w świecie.
„Nesting | Seeding” autorstwa Shelley Etkin to coś więcej niż instalacja – to przestrzeń do medytacji, refleksji i odkrywania połączenia między człowiekiem a ziemią. Jeszcze tylko do 8 grudnia 2024 r. masz okazję wejść do wnętrza tego niezwykłego schronienia, stworzonego w przestrzeni Muzeum Emigracji z myślą o doświadczeniach migracji
- czytamy w zapowiedzi.
Projekt i konstrukcja gniazda: Yoav Admoni
Wykonanie struktury z włóczki: Layla Klinger
Konsultacja botaniczna: dr Sławomir Nowak, Uniwersytet Gdański, oraz mieszkańcy Trójmiasta z doświadczeniem migracji
Tekst i nagranie audio: Shelley Etkin, Anna Nowicka, Inna Datsiuk
Udźwiękowienie: Ilona Marti.
Medytacja w muzeum
Muzeum Emigracji w Gdyni czyli Polska 1 to nie tylko wystawa stała i fenomenalny budynek z historią emigracji ale też wydarzenia i wystawy czasowe. Z okazji obchodów 91. rocznicy otwarcia Dworca Morskiego zorganizowano specjalne sesje medytacyjne w instalacji „Nesting | Seeding”, które poprowadzą Shelley Etkin, Anna Nowicka i Inna Datsiuk. To wyjątkowa okazja, by jeszcze głębiej zanurzyć się w atmosferę gniazda i w dialog z naturą. Jeszcze czegoś takiego nie doświadczyłeś? Jest okazja w Gdyni. Gniazdo jest do dyspozycji odwiedzających w ramach darmowej wejściówki do 8 grudnia 2024 r. Specjalne sesje medytacyjne trzeba zarezerwować przez stronę internetową.
Muzeum Emigracji z okazji 91 urodzin Dworca Morskiego
W dniach 6-8 grudnia organizowane są 91. urodziny Dworca Morskiego – wydarzenie pod hasłem „Gdynia - Palestyna”. Latem 1933 roku, gdy Dworzec Morski w Gdyni przyjął pierwszych pasażerów, otworzono także linię lądowo-morską łączącą Gdynię z Hajfą i Jaffą w Palestynie.
Historia będzie punktem wyjścia do refleksji nad źródłami i konsekwencjami migracji oraz nad trwającym od dekad konfliktem. Przede wszystkim będzie jednak próbą ożywienia politycznej wyobraźni oraz szukaniem nadziei i siły w relacji człowieka z ziemią. Wspólnie przyjrzymy się tradycjom, wsłuchamy się w pieśni i języki, zanurzymy się w smakach i mądrości rdzennej ludności.Zapraszamy na weekend wypełniony dyskusjami, projekcjami filmowymi, sesjami medytacyjnymi oraz przygotowany przez Zorkę Wollny występ chóralny z udziałem Akademii Głosów Tradycji i białoruskiego chóru prowadzonego przez Volhę Baryshnikavą. W czasie charytatywnego brunchu oraz kulinarnych warsztatów fermentacji wspólnie włączymy się w dzieło pomocy mieszkańcom dotkniętej wojną Strefy Gazy.
GALERIA: Sokół w Gdyni. Kiedy można zwiedzać?