Szpetne ogrodzenie Złotej Bramy. Kiedy zniknie?

i

Autor: Anna Kobryń

wiadomości

Szpetne ogrodzenie Złotej Bramy. Kiedy zniknie?

2024-11-22 9:46

Nieestetyczny płot wokół Złotej Bramy stoi już dobre kilkanaście miesięcy. Kiedy w końcu zniknie? Stowarzyszenie Architektów Polskich, które robi tam modernizację, ujawnia datę usunięcia ogrodzenia.

Brama Złota została ukończona w roku 1612 roku. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się średniowieczna, gotycka Brama Długouliczna. Jednak została ona zburzona, a Brama Złota ją zastąpiła i pełniła funkcję reprezentacyjną, a nie obronną.

Szczyt Złotej Bramy ozdobiono rzeźbami w 1648 roku. Co najmniej do końca XVIII wieku posiadała zamykane wrota. W XIX wieku brama mieściła Królewską Szkołę Sztuk Pięknych. Budynek został uszkodzony w 1945 r. i odbudowany w 1957 roku. Obecna nazwa bramy jest ahistoryczna i została przyjęta po II wojnie światowej. Budynkiem zarządza Oddział Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich i to właśnie Stowarzyszenie wykonuje remont bramy.

Remont Złotej Bramy został podzielony na trzy etapy. Pierwszy z nich trwał od czerwca do listopada 2023 r. Inwestycja obejmowała górną część obiektu takich jak: remont tarasu, prace konserwatorskie sklepień nad I kondygnacją oraz korony murów obwodowych. Głównym celem I etapu remontu było zabezpieczenie zabytkowej bramy przed negatywnym wpływem wód opadowych.

Na I etap prac remontowych Złotej Bramy SARP Wybrzeże dostał 430 tys. zł dotacji z budżetu miasta Gdańska, a ok. 140 tys. zł pochodziło ze środków własnych stowarzyszenia. 

Obecnie odbywają się prace przygotowawcze do II etapu prac, podobnie jak pierwszy etap, służący zabezpieczeniu technicznemu budynku: remont piwnic oraz ścian przyziemia.

Proszę mi wierzyć, że ten płot jest moją zmorą i koszmarem. Zdaję sobie bowiem sprawę, że cięgi za to i cała krytyka spada w większości na miasto. I dopiero na końcu przysłowiowe wiadro pomyj wylewane jest na SARP, kiedy ktoś jakimś cudem dowie się, że to my jesteśmy właścicielami Złotej Bramy, jak i działki na której się znajduje. Mam świadomość, że władze Gdańska mają prawo się niecierpliwić. Naprawdę jest mi wstyd, że to ogrodzenie stoi już tak długo, bo od 2021 r.

- mówiła Natalia Balcerzak, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, portalowi urzędu miasta, gdansk.pl.

Prezes podkreśliła, że płot został postawiony wyłącznie w trosce o bezpieczeństwo przechodniów, bo “kiedy deszcz zalewał taras i górną część budynku, to woda wsiąkała we wszystkie elementy”, które “łatwo mogły odpaść i zrobić komuś krzywdę”. 

Kiedy zniknie ogrodzenie? Podano datę!

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Sekretarz Zarządu SARP Oddział Wybrzeże arch. Joanna Wciorka-Konat, która poinformowała portal o tym, że ogrodzenie zniknie po ukończeniu prac remontowych.

W związku z powtarzającą się krytyką dotyczącą ogrodzenia Złotej Bramy przypominamy, że celem jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodniów i że uzyskaliśmy zgodę PWKZ (Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - przyp. red.) na takie działanie oraz dofinansowanie (100%) od Miejskiego Konserwatora Zabytków na zabezpieczenie przejścia pod Złotą Bramą w postaci tej właśnie obudowy

– pisze arch. Joanna Wciorka-Konat, cytowana przez gdansk.pl.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Ogrodzenie pozostanie do czasu zakończenia remontu Złotej Bramy. Planowany termin usunięcia ogrodzenia zostanie ogłoszony po pełnym zakończeniu robót etapu II

– czytamy.

Zaznaczono jednocześnie, że ze względu na zakres i rodzaj robót budowlanych (warunki atmosferyczne) nie ma możliwości rozpoczęcia prac remontowych II etapu przed wiosną 2025 roku.

GALERIA: Pomorze w MEMACH. Tak internauci się z nas śmieją!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Pierwszy śnieg w tym roku