Uroczyste otwarcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni tradycyjnie zorganizowane zostało w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Na gali obecni byli m.in. członkowie festiwalowego jury, przedstawiciele branży filmowej: reżyserzy, aktorzy i producenci, uczniowie i studenci szkół filmowych oraz reprezentanci mediów.
Życzę Państwu wszystkiego dobrego na tym festiwalu. Gdyby nie smutne wydarzenia w południowej Polsce, bylibyśmy w stu procentach szczęśliwi. Nasza ekipa zaproponowała, żebyśmy zrezygnowali z wesołego teledysku na gali otwarcia oraz przeznaczyli część środków ze sprzedaży gadżetów festiwalowych na pomoc dla powodzian. Jesteśmy myślami razem z nimi i staramy się, żeby choć trochę odczuli nasze wsparcie
– powiedział na wstępie dyrektor FPFF Leszek Kopeć, który odniósł się też do bieżącej sytuacji w naszym kraju.
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Filmem otwarcia polski kandydat do Oscara
Festiwal oficjalnie otworzyła projekcja filmu „Pod wulkanem” w reżyserii Damiana Kocura. To wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej ukraińskiej rodziny Kovalenków, którą̨ wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się̨ niemożliwy i w jednej chwili z turystów stają się̨ uchodźcami.
Jestem bardzo szczęśliwy, ale jestem też bardzo zestresowany, bo wiem, że mają Państwo wobec tego filmu duże oczekiwania – mówił przed projekcją Damian Kocur. – Jest to film bardzo prosty, ale ważny dla nas. Wydaje mi się, że nie trzeba robić filmu o Polakach i po polsku, żeby zrobić film o ludziach i różnych sytuacjach w ich życiu.
– mówił przed projekcją Damian Kocur.
Co ciekawe, „Pod wulkanem” zostało wybrane jako polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
W tym roku formuła festiwalu została odświeżona
Obok filmu „Pod wulkanem”, w Konkursie Głównym znalazło się 15 innych produkcji, które rywalizować będą przede wszystkim o statuetki Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych, w tym za reżyserię, scenariusz, rolę kobiecą i rolę męską, zdjęcia muzykę, dźwięk czy montaż. Natomiast do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Dyrektorka artystyczna FPFF Joanna Łapińska zwróciła uwagę na to, że w tym roku formuła festiwalu została nieco odświeżona.
49. FPFF w Gdyni. Program 2024
FPFF 2024. Lista filmów
Dyrektorka artystyczna FPFF Joanna Łapińska przypomniała, że w Konkursie Głównym zaprezentowanych zostanie 16 filmów. Będą to:
- "Biała odwaga" w reżyserii Marcina Koszałki;
- "Dwie siostry" w reżyserii Łukasza Karwowskiego;
- "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna;
- "Idź pod prąd" w reżyserii Wiesława Palucha;
- "Kobieta z…" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta;
- "Kulej. Dwie strony medalu" w reżyserii Xawerego Żuławskiego oraz "Lany poniedziałek" w reżyserii Justyny Mytnik,
- "Ludzie" w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda;
- "Minghun" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego;
- "Pod szarym niebem" w reżyserii Mary Tamkovich;
- "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura;
- "Simona Kossak" w reżyserii Adriana Panka;
- "Utrata równowagi" w reżyserii Korka Bojanowskiego;
- "Wrooklyn Zoo" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego;
- "Wróbel" w reżyserii Tomasza Gąssowskiego oraz "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland.
Łapińska dodała, że na 49. FPFF zadebiutuje Konkurs Perspektywy, prezentujący osiem pełnometrażowych filmów fabularnych. Filmy biorące udział w tym konkursie będą się ubiegały o statuetkę Szafirowych Lwów i nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł (30 tys. dla reżysera bądź reżyserki i 20 tys. zł dla producentki bądź producenta).
Jury konkursu wybierze także laureata lub laureatkę nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Jej wartość to 15 tys. złotych. Dodatkowo filmy z Konkursu Perspektywy rywalizują o dwie inne nagrody festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz Złoty Pazur, które od tego roku przyznawane są w systemie cross-section z Konkursem Głównym.
Z koli do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.