Program "Mój Prąd" błyskawicznie zyskuje na popularności wśród Polaków. – Dzięki niemu nasz kraj przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r. – informuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka . – To program przyjazny dla użytkownika. Jednak w trzeciej edycji jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów – dodaje.
Dotacje na fotowoltaikę. Jakie są warunki nowego programu "Mój Prąd"?
Od 1 lipca do 20 grudnia 2021 z opcją wydłużenia tego okresu w przypadku niewyczerpania środków będzie trwał nabór wniosków o dofinansowanie z trzeciej edycji programu "Mój Prąd". Tak jak w poprzedniej edycji, na dotacje będą mogły liczyć mikroinstalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci OSD wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby inwestora, w przedziale mocy 2-10 kW.
Nie brakuje też kilku zmian. Dotyczą one ponoszenia kosztów kwalifikowanych, co jest dobrą informacją dla wielu osób, które martwiły się, czy instalacje zakładane pomiędzy naborami będą uwzględnione w dotacjach. Program "Mój Prąd" będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. Zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31.01.2020 r. – będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie.
Jaki będzie poziom dofinansowania?
Trwają jeszcze prace koncepcyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowym inwestycji dofinansowywanych w ramach nowej odsłony programu wraz z uwzględnieniem możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu programu o następujące elementy: punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu.
Dofinansowanie z "Mojego Prądu" trafi do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Osoby te będą mogły skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej.
Szczegóły trzeciej edycji programu „Mój Prąd” wraz z przewidywanym budżetem na jego realizację zostaną podane wkrótce.
Sollab oferuje pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę
Firma Sollab pomoże z dopełnieniem wszelkich formalności związanych ze złożeniem wniosków o dofinansowanie oraz zajmie się podłączeniem instalacji na terenie Trójmiasta i okolic. Co istotne, klienci mogą liczyć na wsparcie nie tylko podczas realizacji inwestycji, ale również po jej zakończeniu. Decydując się na usługi Sollab możemy być pewni, że obsłuży nas wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, a materiały stosowane w instalacjach fotowoltaicznych będą najwyższej jakości.
Realizacje projektów przez firmę Sollab możesz zobaczyć na stronie https://sollab.pl/realizacje/
Artykuł sponsorowany