Zakaz kąpieli w Dąbiu

i

Autor: Maksym Daniszewski

Zamknięte kąpieliska

Sinice powróciły. Niektóre kąpieliska nad morzem zamknięte!

2023-07-11 14:15

W niedzielę (9 lipca) zostało zamkniętych sześć kąpielisk w województwie pomorskim z powodu zakwitu sinic. Są to trzy kąpieliska w Gdyni i trzy w powiecie nowodworskim. Jak sytuacja wygląda teraz?

Sinice nad morzem. 10.07.2023 - AKTUALIZACJA 

W poniedziałek (10 lipca) łącznie w 5 kąpieliskach (3 w Gdyni i jedna w Sopocie) jest nieprzydatna do kąpieli. W pozostałych kąpieliskach strzeżonych woda pozostaje czysta i nadaje się do użytku.

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w niedzielę (9 lipca) w południe, że woda w sześciu pomorskich kąpieliskach jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Zamknięte są trzy kąpieliska w Gdyni: Babie Doły, Śródmieście oraz Redłowo. Sinice pojawiły się również na kąpieliskach w powiecie nowodworskim: Jantar, Stegna II oraz w Kątach Rybackich.

Poza wskazanymi sześcioma kąpieliskami w województwie pomorskim, jak wynika z danych zamieszczonych w niedzielę w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie wykryto zakwitu sinic. To oznacza, że w pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata w regionie - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami, można korzystać.

Gdy pojawią się sinice – kąpanie jest wzbronione!

W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior, czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Zawody Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej maj 2023