Jak wynika z danych Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w mijającym roku w porównaniu z 2020 r. odnotowano wzrost liczby turystów krajowych, odwiedzających województwo pomorskie. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zarówno położonych nad morzem, jak i na Kaszubach, Kociewiu czy w Borach Tucholskich. Także w Trójmieście, w miesiącach wakacyjnych obłożenie w obiektach noclegowych, w porównaniu do reszty Polski, było bardzo wysokie.
To wszystko przełożyło się na sezonowe przychody osób prowadzących działalności gospodarcze, m.in. hotelarzy, właścicieli obiektów gastronomicznych i wypożyczalni sprzętu sportowego, organizatorów wycieczek czy przewodników.
"Popularność regionu pomorskiego dobrze obrazuje stopień wykorzystania Bonu Turystycznego w poszczególnych regionach. Od początku funkcjonowania programu do pomorskich przedsiębiorców wpłynęło przeszło 370 mln zł, co plasuje nasz region na pierwszym miejscu w skali całego kraju"
– informuje Łukasz Magrian, dyrektor PROT.
Pomimo niepewnej sytuacji na rynku, w województwie pomorskim, rośnie liczba obiektów świadczących usługi hotelarskie. W 2021 r. zarejestrowano 275 obiektów skategoryzowanych (hotele, pensjonaty, schroniska i campingi) oraz 11 tys. innych obiektów, z których co trzeci świadczy usługi przez cały rok.
Nowe trendy w turystyce
Cała branża starała się dostosować do zmieniającej się sytuacji i wymagań klientów. Jak zauważa Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, pandemia spowodowała, że coraz więcej turystów wybiera miejsca bliżej natury, oddalone od obleganych kurortów i popularnych miejscowości wypoczynkowych.
Widać też, że osoby wypoczywające na urlopie częściej niż wcześniej dbały o swoją kondycję. Bardzo wielu turystów korzystało z rowerów czy kajaków.
Powrót turystów z zagranicy
Jednym z negatywnych skutków pandemii był spadek liczby gości przyjeżdżających spoza kraju. W minionym roku nadal zauważalny był ruch zagranicznych turystów podróżujących własnym środkiem transportu, głównie z Niemiec, Czech i Litwy. Dodatkowo, pomiędzy kolejnymi miastami Europy przywracane są regularne połączenia lotnicze. Dla naszego regionu jest to decydujące, jeśli chodzi o kwestię powrotu turystów z takich państw jak Szwecja, Norwegia czy Wielka Brytania.