Rywalizowali w konkursie kulinarnym “Frankofonia 2023”. To konkurs z 20-letnią tradycją

i

Autor: gdansk.pl

kulinaria

Rywalizowali w konkursie kulinarnym “Frankofonia 2023”. To konkurs z 20-letnią tradycją

2023-12-07 11:07

Ten konkurs ma już 20 lat i powstał z pasji Joanny Dołżyckiej oraz Ewy Rzeszotarskiej, nauczycielek języka francuskiego z Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Gdańsku, w celu popularyzowania kultury i kuchni Francji wśród przyszłych kucharzy. Co gotowano w szkolnych pracowniach w tym roku i który zespół wygrał wycieczkę do Paryża?

Na najwyższym piętrze gmachu Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Gdańsku, gdzie znajdują się pracownie zawodowe przyszłych kucharzy i cukierników, w mikołajkową środę pachniało czekoladą, wanilią, malinami, świeżo upieczonym ciastem.  Tego dnia do szkoły zjechali uczniowie szkół gastronomicznych z całego regionu, by wziąć udział w XX edycji konkursu kulinarnego “Frankofonia 2023” (IX edycji o randze wojewódzkiej). 

Dziesięć dwuosobowych zespołów rywalizowało przygotowując café gourmand, czyli małe cukiernicze arcydzieła, które Francuzi zamawiają z nieodłączną kawą zamiast jednego, dużego deseru. Zazwyczaj na talerzyku ląduje pięć takich deserków. Ponieważ zespoły miały dwie godziny zegarowe na wykonanie zadania, każdy przygotował wybór trzech słodkich “mini dań”

– czytamy na stronie gdańskiego magistratu. Na jurorskim stole, przy którym zasiedli szefowie kuchni kilkunastu trójmiejskich restauracji, uczniowie ustawili m.in. deser z kremem malinowo - śmietankowym, eklerki z kremem waniliowym i z kremem patissiere, tarteletkę na czekoladowy spodzie z praliną z orzechów laskowych, mus malinowy, bûche de noël….

Jak oceniano w konkursie. Wyniki

Najważniejszy i najwyżej punktowany jest smak dania, ale kryteriów branych pod uwagę w konkursie kulinarnym jest bardzo wiele. Gros z nich jurorzy oceniają przyglądając się pracy młodych ludzi. Punkty dostaje się więc także m. in. za: zużycie surowców (obowiązuje praca w duchu zero waste), higienę pracy (zero oblizywania palców, czy wycierania ich w bluzę), różnorodność zastosowanych technik (im więcej technik w cukiernictwie, tym większy kunszt autora), proporcjonalność kompozycji (by korpus ptysia nie przeważał nad warstwą kremu), teksturę (by ciasto francuskie było listkowane jak należy, a krem nie miał grudek) i wreszcie - prezentację potrawy. Zwycięski zespół pojedzie na wycieczkę do Paryża ufundowaną przez Gdańską Fundacją Rozwoju Gospodarczego i Miasto Gdańsk.  Grand prix:  Jagoda Lis i Weronika Jędrzejczyk / opiekun Bogumiła Piotrowicz | Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Wejherowie II miejsce: Kinga Rosin i Kornelia Miller / opiekun Bożena Demytruk | Zespół Szkół Hotelarsko - Gastronomicznych w Gdyni III miejsce: Oliwia Okuniewska i Maciej Patoka / opiekun Alicja Drzewiecka | Powiatowy Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Somoninie Wyróżnienie: Klaudia Drzeżdżon i Piotr Rozpędowski / opiekun Barbara Sarnecka | Powiatowy Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie Przyznano również nagrody publiczności, czyli zaproszonych gości z różnych środowisk francuskich i z gdańskich szkół. Werdykt jurorów niezawodowych, skupionych już wyłącznie na smaku wypadł następująco: I miejsce - zespół z PZS w Kłaninie II miejsce - zespół PZS w Somoninie III miejsce - zespół PZS w Wejherowie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Tłumy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku