Pedagog, logopeda, oligofrenopedagog. Ile zarabiają pedagodzy specjalni w szkołach?

i

Autor: pixabay

Edukacja

Psycholog, logopeda, oligofrenopedagog. Ile zarabiają pedagodzy specjalni w szkołach?

Pandemia i wielomiesięczna izolacja społeczna nasiliły problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Brak kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami, niewystarczająca aktywność fizyczna, godziny spędzane przez ekranami komputerów wpłynęły na zachowanie młodych ludzi i ich samopoczucie. Sprawiły także, że wiele zachowań nie zostało zdiagnozowanych w odpowiednim czasie. Dlatego tak ważne teraz obecność nauczycieli – specjalistów placówkach oświatowych.

Coraz więcej uczniów korzysta ze wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Nierzadko pomocy potrzebują także osoby z ich najbliższego otoczenia. Jak zaznacza Ministerstwo Edukacji i Nauki, w szkołach systematycznie wzrasta liczba specjalistów.

Mamy coraz więcej psychologów, pedagogów, logopedów, neurologopedów, pedagogów specjalnych. Powstają rozwiązania, których celem jest systemowe wsparcie dziecka doświadczającego trudności i jego rodziny

– pisze MEiN w komunikacie.

Trzeba bardziej profesjonalnie skoordynować wsparcie dla dzieci z różnymi problemami – dla dzieci, które doświadczają problemów edukacyjnych, ale także psychologicznych. Stąd prace nad określeniem standardów zatrudnienia specjalistów, które rozpoczęły się jeszcze przed pandemią i przyspieszyły w związku z pandemią. Dlatego też wprowadziliśmy specjalistów do szkół i placówek – wprowadziliśmy standardy, bo specjaliści już byli – ale te standardy spowodowały, że mamy prawie dwa razy więcej specjalistów w szkołach, czyli z 22 tysięcy na 42 tysiące, a docelowo w następnym roku chcemy, żeby to było 53 tysięcy specjalistów

– tłumaczy Marzena Machałek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.

Wynagrodzenie nauczycieli specjalnych

Obecność nauczycieli specjalnych w szkołach i innych placówkach oświatowych jest bardzo ważna. Ale ważne jest także ich wynagrodzenie, bo to jest jeden z czynników decydujących, czy specjalistów tych szkoła pozyska. Ile zarabiają tacy nauczyciele? (sprawdziliśmy na podstawie średnich wynagrodzeń w wyszukiwarce ogłoszeń o pracę Indeed). Sprawdź w galerii!

Ministerstwo Edukacji i Nauki zakłada się, że w 2024 roku liczba etatów nauczycieli specjalistów wzrośnie o 143 proc. Wymiar zatrudnienia nauczycieli specjalistów będzie uzależniony od liczby dzieci w przedszkolu, szkole lub zespole.

Paulina Gałązka gorzko o aktorstwie: Bardzo łatwo grozi nam "szuflada"