zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Praca zdalna

Przywileje dla rodziców małych dzieci. Jest ich kilka, od kwietnia będzie kolejne!

Każdy rodzic powinien znać swoje prawa, kilka z nich dotyczy ściśle osób pracujących. Mogą oni liczyć na pewne przywileje w pracy, ale tylko przez pierwsze 4 lata życia dziecka. To specjalna ochrona dla rodziców najmłodszych pociech. Warto o nich wiedzieć, bo może to znacznie ułatwić opiekę nad maluchem.

Przywileje dla rodziców dzieci do 4 roku życia

Polskie prawo przewiduje kilka sytuacji w których rodzice są wsparci przepisami, by łatwiej było połączyć im pracę z wychowaniem i opieką nad dzieckiem. Mówi o tym kilka artykułów w kodeksu pracy. Każdy rodzic powinien je znać. Od 7 kwietnia 2023 obowiązywać będzie kolejne ułatwienie dla pracowników z małymi dziećmi.

Uprawnienia rodzica małego dziecka

Jeżeli masz dziecko, które nie skończyło jeszcze 4 lat można odmówić pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Każdorazowo pracodawca jest zobowiązany o pytanie o zgodę pracownika. Nie można otrzymać takiego polecenia z góry, jeżeli w domu mamy małe dziecko. Sytuacja dotyczy również delegacji. Możemy odmówić wyjazdu, powołując się na prawo wynikające z kodeksu pracy. Dokładnie mowa o tym w:

  • pracownik nie może pracować w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych ani w systemie przerywanego czasu pracy (art. 178 § 2 kp)
  • pracownika nie można delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 kp)
  • pracownika nie wolno go zatrudniać bez jego zgody w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobę w systemie równoważnym, w ruchu ciągłym, w systemie skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikowi prawa do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany wskutek ograniczenia dobowej normy czasu pracy (art. 148 pkt 3 kp)

Dni wolne na dziecko

Dodatkowo, na dziecko do skończonego 14 roku życia przysługują dwa dni wolnego - tzw. opieka. Można je wykorzystać w dowolnym momencie, wymagającym zajęcia się dzieckiem, zdrowym lub chorym. Wolne może posłużyć organizacji wizyty lekarskiej lub choćby wypoczynkowi - przepisy tego nie określają. 

Dodatkowo pracownikowi przysługuje prawo do żądania obniżenia wymiaru etatu do wymiaru nie niższego niż połowa etatu w okresie, w którym przysługiwałby pracownikowi urlop wychowawczy (art. 1867 kp). Pracodawca na nasz wniosek musi udzielić zgody.

Nowe prawo rodziców pracujących

Od 7 kwietnia w życie wejdą nowe przepisy dodające nowe uprawnienie dla rodziców. To możliwość pracy zdalnej, po złożeniu odpowiedniej prośby u pracodawcy. Taka możliwość od 7 kwietnia 2023 roku będzie przysługiwać rodzicom lub opiekunom:

  • wychowującym dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia,
  • wychowującym dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (nawet po ukończeniu przez nie 18 roku życia),
  • z zaświadczeniem o ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych,
  • wychowujących dziecko posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (nawet po ukończeniu przez nie 18 roku życia)

Praca zdalna dla rodziców

Nowe prawo wynika z dostosowania polskich przepisów do wymagań unijnych i uwzględnienia pracy zdalnej. Prawo do pracy zdalnej jest nieograniczone dla wymienionych wyżej grup. Oznacza to, że może przekroczyć 24 dni do których prawo ma każdy pracownik. Z przywileju nie mogą korzystać osoby, których praca ze względu na specyfikę nie może być  wykonywana w domu. 

Komu przysługuje prawo do pracy zdalnej?

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich. To decyzja rodziców, pracodawca musi zostać o niej jednak poinformowany. W tej sprawie należy później złożyć swoim pracodawcom odpowiednie oświadczenia, tj. o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z danego uprawnienia. Jeden z rodziców może korzystać z części z nich (np. biorąc dzień opieki), a drugi z innej części np. dotyczącej pracy w nocy. 

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?