Przeżyła chwile grozy na Bałtyku. Teraz ostrzega innych

i

Autor: pixabay,ciociatamara/screen tiktok

nad morzem

Przeżyła chwile grozy na Bałtyku. Teraz ostrzega innych

2024-08-27 8:03

Kilka minut zamieniło się w wieczność. Tiktokerka opowiada o tym, jak w kilka sekund znalazła się 2 kilometry od plaży. To mogło skończyć się tragicznie.

Prąd wsteczny, inaczej nazywany prądem strugowym jest bardzo niebezpieczny i często prowadzi to utonięć osób kąpiących się w morzu. Prądy strugowe są tworzone często przy falochronach i innych strukturach przybrzeżnych. Fale dochodzą do brzegu pod pewnym kątem i powodują prąd płynący wzdłuż wybrzeża.

Prądy wsteczne mogą być skierowane w stronę morza przez przeszkody takie jak falochron. Prądy te powstają wszędzie tam, gdzie załamują się fale. Są one na tyle niebezpieczne, że powstają najczęściej w pogodne dni z lekkim wiatrem od strony morza, która sprzyja kąpielom. Niebezpieczeństwo stwarza również ich siła, która zazwyczaj wynosi 1 m/s, ale zdarzają się też takie o sile 2,5 m/s.

Prądy strugowe odpowiedzialne są za 80 proc. wszystkich akcji ratowniczych przez ratowników na plażach na Florydzie w USA. W Polsce również musimy na nie uważać. Wiele akcji ratowniczych na Bałtyku spowodowanych jest właśnie przez prądy wsteczne. O tym, jak podstępne i niebezpieczne są prądy strugowe przekonała się tiktokerka ciociatamara, która chciała zrobić sobie tylko sesję zdjęciową na pontonie, ale prąd wsteczny szybko odsunął ją od brzegu.

Był prąd wsteczny i z każdą dosłownie sekundą byłam co raz dalej od brzegu. Nie mogłam uwierzyć, że to się dzieje naprawdę

– relacjonuje na Tiktoku.

Widziałam ludzi na plaży jak mrówki. Byłam spanikowana i nie wiedziałam co mam robić. Zaczęło mi się nawet wydawać, że powietrze ucieka z pontonu. Byłam 2 km od brzegu. Cała się trzęsłam ze strachu. Wiedziałam, że narzeczony pobiegł po pomoc, ale nie wiedziałam, ile to potrwa.

Prądy wsteczne na Bałtyku. Jak się z nich uratować? 

Tiktokerka została uratowana przez ratowników, lecz co by się stało, gdyby nikt nie zauważył jej zniknięcia? Jak uratować się z prądów wstecznych?

Aby wydostać się z prądów wstecznych, pod żadnym pozorem nie można płynąć zgodnie z nim, a tym bardziej pod niego, tylko uciekać na boki, gdzie przemieszczają się tradycyjne prądy zmierzające ku brzegowi.

Prądy wsteczne tworzą się najczęściej przy falochronach, dlatego powinniśmy unikać kąpieli w ich pobliżu, a zwłaszcza w strefach zakazu kąpieli, które wyznaczone są na każdej strzeżonej plaży. Pamiętajmy też, aby nie wchodzić do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga, zakazująca kąpieli.

GALERIA: Jedno z najpiękniejszych miejsc na Pomorzu. Wielu myli je z Półwyspem Helskim

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Lody rzemieślnicze polecane przez Mr Kryhę przeniesione do Rumi
Listen on Spreaker.