Prace nad powstaniem elektrowni atomowej idą pełną parą. Znamy datę wylania pierwszego betonu

i

Autor: PEJ

Elektrownia jądrowa

Prace nad powstaniem elektrowni atomowej idą pełną parą. Znamy datę wylania pierwszego betonu

2024-06-17 13:34

Emocje budzi sam fakt jej powstania, jednak nie mniejsze również data rozpoczęcia prac. Uruchomienie pierwszej w Polsce elektrowni atomowej przesunięte zostało z 2033 na 2040 rok. Padły również deklaracje dotyczące wylania pierwszego betonu. Konkrety podał podczas posiedzenia Sejmu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Najpierw inwestycje towarzyszące

Deklaracja dotycząca daty wylania pierwszego betonu, czyli symbolicznego rozpoczęcia realnych prac na wyznaczonym terenie pod budowę jądrówki padła podczas 13. posiedzenia Sejmu. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował o powstającej aktualizacji tzw. harmonogramu skonsolidowanego oraz projektu ustaw umożliwiających finansowanie tej inwestycji jak i etapowanie w procesie uzyskiwania pozwoleń w ramach prawa budowlanego. Rozpoczęcie budowy elektrowni związane jest z zakończeniem „inwestycji towarzyszących o szacowanej wartości blisko 5 mld zł. 

Aby można było mówić o ogromnym placu budowy, należy wybudować najpierw drogi, linie kolejowe oraz specjalny pirs na morzu, który umożliwi dostarczanie wielkogabarytowych i wielkomasowych elementów na budowę. W związku z tym w aktualnie obowiązującym harmonogramie kluczową dla nas datą jest 2028 r. – jest to data wylania tzw. pierwszego betonu jądrowego, czyli data, która umożliwi rozpoczęcie montażu czy budowy reaktora w danej lokalizacji 

powiedział Maciej Bando

Na tę chwilę na terenie wyznaczonym pod budowę elektrowni atomowej (Lubiatowo-Kopalino) w gminie Choczewo mają miejsce pogłębione badania geologiczne. Ich wyniki będą wykorzystane do zaprojektowania obiektu i przygotowania raportu lokalizacyjnego. Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką PEJ jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. 

GALERIA: Tu stanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Byliśmy na plaży

QUIZ. Te 10 znaków drogowych sprawia kierowcom największe problemy. A Tobie?

Pytanie 1 z 10
Ten znak mówi nam, że….
Pomorskie. Gdańskie Juwenalia 2024

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.