Bogdanka: Katastrofa w kopalni. Górnik zginął przysypany pod ziemią

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/tmeier1964 Bogdanka: Katastrofa w kopalni. Górnik zginął przysypany pod ziemią

Powstaje NABE. O to górnicy walczyli kilka miesięcy!

Pracownicy elektrowni i kopalń węgla brunatnego, które wejdą do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), mogą liczyć na wiele bonifikat. W grudniu przedstawiciele rządu i związków zawodowych energetyków i górników podpisali umowę.

Negocjacje w sprawie zabezpieczenia interesów pracowników elektrowni i kopalń, które zostaną wchłonięte przez NABE, trwały blisko 18 miesięcy. Wreszcie doszło do porozumienia. W grudniu przedstawiciele rządu i związków zawodowych energetyków i górników podpisali umowę. Treść umowy nie została ujawniona. Business Insider Polska dotarł jednak do jej kluczowych zapisów.

Jak podaje portal, jednym z najważniejszych przywilejów pracowników, którzy przejdą do NABE, będzie gwarancja zatrudnienia aż do 2033 r. Tak długie zabezpieczenie nie jest nowością w tej branży. Lecz, tym razem jednak chodzi o Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, która ma być stopniowo wycofywana z użytku bloki węglowe.

Każdy z pracowników otrzyma premię konsolidacyjną w wysokości 8 tys. zł brutto. Utrzymane zostaną też dotychczasowe przywileje branży, w tym nagroda roczna oraz nagrody z okazji Dnia Energetyka i Dnia Górnika. Pracodawca będzie ponadto zobowiązany do corocznej podwyżki przeciętnego wynagrodzenia w spółce, która będzie za każdym razem negocjowana ze związkami zawodowymi. Pracownicy zyskają też prawo do wskazywania swoich przedstawicieli w radach nadzorczych spółek, które zostaną włączone do holdingu NABE

– informuje Business Insider Polska.

Jak wyjaśnia Alicja Messerschmidt, przewodnicząca związku zawodowego Kadra przy konińskiej kopalni, że pracownicy czekali na podpisanie umów. Wiele osób wiązało z nimi swoje zawodowe plany.

Bardzo nam na tym zależało, bo to niejednemu pracownikowi uratuje życie. Problem jest duży, bo część osób jest w takim wieku, że nie należy im się jeszcze emerytura, a znalezienie innej pracy byłoby trudne. Konin to nie jest wielka metropolia i pracodawcy nie czekają na nas z otwartymi ramionami. Takie urlopy górnicze będą więc dla wielu osób ratunkiem, ale też zrównamy się wreszcie z górnikami ze Śląska, którzy od dawna mogą liczyć na takie osłony. Byliśmy dotąd górnikami drugiej kategorii

— tłumaczyła portalowi Alicja Messerschmidt.

Na tym jednak nie kończy się walka górników. Jak zaznaczyła szefowa związku zawodowego, na te zapisy musi zgodzić się Komisja Europejska i musi zostać przyjęta odpowiednia legislacja.

Kiedy formalne rozwiązanie sprawy górników?

Pierwotnie NABE miało powstać do końca 2022 r. Teraz, kierowany przez Jacka Sasina resort aktywów państwowych przekonuje, że zakończenie całego przedsięwzięcia będzie możliwe do końca I kwartału tego roku. Czy aby na pewno?

Odnoszę wrażenie, że narracja władz jest budowana raczej w kierunku przygotowania rynku do opóźnienia niż przyspieszenia tego procesu. Od początku koniec I kwartału 2023 r. był terminem bardzo optymistycznym, a raczej wybrzmiewają już głosy, że utworzenie NABE może potrwać do połowy roku. Jak będzie, to się okaże, ale wiele zależeć będzie od kalendarza politycznego i tego, czy dla Ministerstwa Aktywów Państwowych zakończenie transformacji sektora będzie w tym roku priorytetem. Wydaje się, że od strony rynkowej czy ekonomicznej nie ma presji, by zrobić to ultraszybko

— ocenił w rozmowie z Business Insider Polska Kamil Kliszcz, analityk BM mBanku.

Chłopiec wbiegł zza autobusu prosto pod samochód. Dramatyczne nagranie z Piaseczna