Poród dziecka

i

Autor: pixabay

dziecko

Pomorskie porodówki wyróżnione. W prestiżowym rankingu zajęły wysokie miejsca

2024-09-24 9:18

Kontakt skóra do skóry po porodzie jest bardzo ważna dla matki, jak i dla dziecka. Na kangurowanie dziecka coraz częściej decydują się również ojcowie. Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała ranking, z którego dowiadujemy się, w którym pomorskim szpitalu jest to przestrzegane.

W Polsce kontaktem skóra do skóry nazywane jest położenie nagiego noworodka na brzuchu lub piersi matki tuż po jego urodzeniu, w trakcie porodu.

Kontakt skóra do skóry w czasie porodu jest to praktyka wpisana do Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2018 roku, w którym znajdujemy następujący zapis:

„Bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką >>skóra do skóry<<, trwający dwie godziny po porodzie. W tym czasie należy zachęcać matkę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi, a także obserwować matkę i dziecko, kontrolując cechy dobrego przystawienia i pozycji przy piersi, a w razie potrzeby zaoferować pomoc. Kontakt ten może być przerwany wyłącznie w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka, odnotowanego w dokumentacji medycznej”.

Rekomendację rutynowego stosowania kontaktu skóra do skóry zawierają także aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące opieki okołoporodowej. Nie są one aktem prawnym, ale mówią o dobrych praktykach opartych na dowodach naukowych. Czytamy w nich, że kontakt skóra do skóry powinien być rutynowym elementem opieki dla zdrowych matek i zdrowych noworodków oraz, że nie należy rozdzielać matki i dziecka.

Najlepsze porodówki na Pomorzu. Tutaj zadbają o kontakt skóra do skóry

Ranking MaluchyNaBrzuchy 2024, to jedyny taki w Polsce ranking szpitali pod względem przestrzegania prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie. Ranking ten powstaje na bazie odpowiedzi kobiet w ankiecie „Głos matek” dostępnych na portalu gdzierodzic.info dzięki Fundacji Rodzić po Ludzku.

Złote „Maluchy na brzuchy” to szpitale, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry przynajmniej w 80 proc. porodów drogami natury. Tutaj znalazły się Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lębork (88 proc.), Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej- Król w Malborku (86 proc.), COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Szpital św. Wojciecha w Gdańsku (81 proc.).

Srebrne „Maluchy na brzuchy” to szpitale, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry w 70-79 proc. porodów drogami natury. I tutaj znajdziemy: Zdrowie Sp. z o.o. NZOZ Kwidzyn (78 proc.), Szpital Morski im. PCK Sp. z o.o. Gdynia (76 proc.), Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – Klinika Położnictwa Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (71 proc.), Swissmed Centrum Zdrowia S.A. w Gdańsku (71 proc.), Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Kartuzy (70 proc.).

Brązowe „Maluchy na brzuchy” to szpitale, które wykazały się wysokim stopniem wsparcia kangurowania przez osobę towarzyszącą po cięciu cesarskim, również jeśli dwugodzinny kontakt skóra do skóry nie uzyskał 70 proc. W rankingu opisano: Swissmed Centrum Zdrowia S.A. w Gdańsku (98 proc.), Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Kartuzy (85 proc.), Szpital Morski im. PCK Sp. z o.o. Gdynia (84 proc.), Szpitale Tczewskie S.A. (78 proc.), Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu (77 proc.), COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Szpital św. Wojciecha w Gdańsku (73 proc.).

GALERIA: Najdroższe dzielnice w Gdańsku. Tutaj srogo zapłacisz za swoje M!

QUIZ. Czy poznajesz te dzielnice Gdańska?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!