Kino Żeglarz w Jastarni zostało nominowane do prestiżowej Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za 2023 rok w kategorii "Kino". To ogromne wyróżnienie, które przyznawane jest za znaczące osiągnięcia w promocji i upowszechnianiu polskiego kina. Po latach przerwy wraca nagroda właśnie w takiej formie. Wyniki ogłoszone zostaną w środę, 25 września podczas gali na FPFF w Gdyni. Jak mówią właścicielki kina Żeglarz - sama nominacja to już jest ogromny sukces, radość i docenienie ich pracy. I same znamienite grono nominowanych.
Polecany artykuł:
Kino Żeglarz z Jastarni
Kino Żeglarz rywalizuje o tytuł najlepszego kina w Polsce z innymi znanymi placówkami, takimi jak Kino Muza we Włoszczowie, Kino Pod Baranami w Krakowie oraz Kino Światowid w Katowicach.
Od 2019 roku trwa dobra passa dla nas, rozwijamy się, powstały kolejne imprezy, festiwale, w tym roku otworzyliśmy drugą scenę. Sama nominacja jest dla nas takim uhonorowaniem.
- powiedziała nam w rozmowie Patrycja Blindow, współprowadząca kino w Jastarni.
Od zawsze właścicielami Kina Żeglarz są kolejne pokolenia rodziny Blindow.
Prowadzimy je wspólnie. Trzy dziewczyny z trzech pokoleń, babcia Urszula, mama Dagmara i wnuczka Patrycja. “Żeglarza” podarował Urszuli mąż – Bogdan Blindow, “legendarny kiniarz”, w 1991 r. Teraz jest to nasza najcenniejsza pamiątka po nim. Kino to dla nas obiekt sentymentu i tęsknoty, w którego misję szczerze wierzymy. Dlatego prezentujemy filmy ważne, ambitne, poruszające, skłaniające do refleksji – nawet podczas urlopu:) Kino to dla nas kultura, a nie tania rozrywka. Chcemy, żeby nasi widzowie mogli latem nadrobić te obrazy, które umknęły im zimą.
- czytamy na stronie.
Kino Żeglarz będzie działać przez cały rok
W tym roku na fanów kina studyjnego jest dobra wiadomość. Kino Żeglarz nie zamyka się na zimę! W 2024 roku udało się otworzyć drugą scenę, a zimą wszystkie seanse będą odbywać się na sali kameralnej. Do połowy października w cyklicznych pokazach, a później, w tym roku zostaje mała kameralna sala. Seanse planowane są od czwartku do niedzieli.
Czy to znaczy, że jest rozkwit kin studyjnych? Że nadeszły lepsze czasy?
Frekwencja popandemiczna się zmienia, wracamy do większej publiczności, ale ceny biletów są bez zmian – ich podwyżki są nieznaczne, a koszty prowadzenia kina urosły bardzo. Finansowo nie jest dobrze, ale i tak myślę, że jest dobry czas dla kin studyjnych. Widać, że jest teraz taka potrzeba plemienności, osiedlowości. Ludzie chcą lokalnych sklepików, kawiarenek – to samo dzieje się w branży kinowej. Wraca się do małego kina gdzie się zna panią bileterkę, która dobrze doradzi film, operatora.
- mówi nam Patrycja Blidow.
Kino co roku w kinie Żeglarz organizowany jest All Inclusive Festiwal, w tym roku po raz pierwszy też Baltic Surf Film Festival, cyklicznie organizowane są pokazy kinowych hitów z kaszubskim lektorem - w te wakacje Tomasz Fopke tłumaczył i odczytywał w Jastarni Matrixa i Wejście Smoka. Kino jest przyjazne zwierzętom - możecie do niego przyjść z psem czy innym pupilem.