Podziel się jedzeniem po świętach [LISTA SPOŁECZNYCH LODÓWEK W TRÓJMIEŚCIE I OKOLICACH]

i

Autor: Jerzy Pinkas/gdansk.pl

społeczeństwo

Podziel się jedzeniem po świętach. Społeczne lodówki w Trójmieście i okolicach [LISTA]

2023-04-12 10:03

Święta, święta i po świętach. Mimo że skończył się okres świętowania, to w wielu domach został nadmiar jedzenia. Zamiast czekać aż się zepsuje i wyrzucić, podziel się posiłkiem z potrzebującymi. Oto lista społecznych lodówek w Trójmieście i okolicach.

W województwie pomorskim nie brakuje społecznych lodówek. To miejsce, gdzie jedni mogą zostawić nadmiar jedzenia, a inni – bezpłatnie się nim poczęstować. Te wyjątkowe lodówki cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie po świętach.

Marnowanie żywności w Polsce

Najczęściej powodami wyrzucania żywności jest jej zepsucie (65,2 proc.), przeoczenie daty ważności (42 proc.), przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5 proc.) czy zbyt duże zakupy (22,2 proc.).

W Polsce marnuje się blisko 5 mln ton żywności. Aż 53,75% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność, z czego większość dotyczy wyrzucania gotowych, niespożytych posiłków (aż 70,3%), a 37,2% produktów spożywczych

– alarmuje Bank Żywności.

Społeczne lodówki jako alternatywa dla marnowania żywności

Możliwością walki z marnowaniem jedzenia są społeczne lodówki. Może w waszych lodówkach zostały sałatki bądź ciasta, których nie dacie rady zjeść? Nie czekaj aż minie czas i trafią do kosza. Warto oddać świąteczne dania osobom, które mogą z tego skorzystać.

Jak przygotować jedzenie do społecznej lodówki?

Przynieś produkty, które sam mógłbyś zjeść. Nie wkładaj do społecznej lodówki starego i zepsutego jedzenia. Wyroby własne muszą być szczelnie zapakowane z opisem potrawy (zupy, ciasta…) i datą przygotowania. Natomiast produkty powinny być zapakowane w oryginalnych opakowaniach lub w pojemnikach. W społecznej lodówce możesz zostawić artykuły spożywcze, które przekroczyły datę minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed…), ale nie przekroczyły daty przydatności do spożycia (należy spożyć do…).

W dowolnym momencie można uzupełnić półki: przygotowanymi w domu potrawami i przetworami, zakupionymi konserwami, jogurtami, serami, pieczywem i owocami.

Nie powinno się wkładać do społecznej lodówki: surowego mięsa, jajek i dań zawierających surowe jajka, przetworów z niepasteryzowanego mleka, produktów napoczętych i jedzenia w otwartych puszkach czy słoikach.

Społeczne lodówki w Trójmieście i okolicach [LISTA]

W naszym regionie nie brakuje społecznych lodówek. Oto lista, gdzie możecie zostawić produkty i dania, które mogą zjeść osoby potrzebujące.

Społeczne lodówki w Gdańsku:

  • Społeczna lodówka przy Kościele Św. Mikołaja - od strony Hali Targowej, ul. Pańska
  • Społeczna lodówka przy Parafii Świętego Krzyża, przy ul. Mickiewicza 11
  • Społeczna lodówka przy ul. Opata Rybińskiego 10
  • Społeczna lodówka przy ul. Myśliwskiej 25

Społeczne lodówki w Sopocie:

  • Społeczna lodówka przy ul. 3 Maja 18

Społeczne lodówki w Gdyni

  • Społeczna lodówka przy ul. płk. Dąbka 207
  • Społeczna lodówka przy ul. Gorczycowej
  • Społeczna lodówka przy parafii Św. Antoniego - ul. Kornela Ujejskiego 40

Społeczne lodówki w Małym Trójmieście Kaszubskim:

  • Społeczna lodówka w Rumi przy Zespole Szkół Salezjańskich – od strony ul. Dąbrowskiego, obok boiska do koszykówki
  • Społeczna lodówka w Wejherowie przy Parafii Św. Trójcy, ul. Kościuszki 2

Gdzie jeszcze znajdziemy społeczne lodówki?

  • Społeczna lodówka w Lęborku przy ul. Kossaka 3
  • Społeczna lodówka w Tczewie przy ul. Krótkiej 9-10
  • Społeczna lodówka w Słupsku przy ul. Jaracza
  • Społeczna lodówka w Pruszczu Gdańskim przy ul. Wojska Polskiego 5

Jeśli nie społeczna lodówka, to co?

Alternatywą dla społecznych lodówek jest np. punk charytatywny w Gdańsku przy ul. De Gaulle’a 13. Funkcjonuje on od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-17.00. Ze wsparcia przy ul. De Gaulle'a korzystają najczęściej seniorzy, rzadziej osoby bezdomne. Zdarza się też, że przychodzą młodsi mieszkańcy.

Ponadto w Trójmieście i okolicach działają sklepy społeczne, które prowadzi Bank Żywności. Tutaj przynieść można wyłącznie produkty oryginalnie, hermetycznie zamknięte, z ważną datą do spożycia, np. makaron, kaszę, ryż, ser, twaróg czy nieotwierany słoik majonezu, przecieru pomidorowego lub dżemu. Pracownicy punktu przyjmą też oryginalnie zapakowane mięso, wędliny czy ciasta przydatne do spożycia oraz świeże warzywa.

W Lublinie powstał robot, który dostarcza jedzenie