W sobotę (16 listopada), od godziny 10:00 do 16.00 w Centrum Dolna Brama przy ulicy Dolna Brama 8, odbył się pierwszy Gdański Dzień Zdrowia Mężczyzn. W programie wydarzenia znalazły się badania – najważniejsze i najbardziej potrzebne panom, a jednocześnie często zaniedbywane i pomijane, z powodu braku czasu, bądź wstydu – spotkania ze specjalistami i prelekcje, oraz wiele innych atrakcji.
Chcieliśmy zmobilizować panów do zadbania o swoje zdrowie, bo wiemy, że na co dzień z profilaktyką jest bardzo różnie. Ta idea narodziła się na fali Gdańskiego Kongresu Zdrowia Kobiet, który odbył się 8 marca. Jej inicjatorem był znany gdański muzyk Mikołaj Trzaska, który po Kongresie pytał o to, kiedy będzie taki dzień zdrowia mężczyzn. Posłuchaliśmy tego głosu i zorganizowaliśmy dzień dedykowany mężczyznom, oddając im w całości przestrzeń na ich potrzeby
– tłumaczy Barbara Toczyńska, kierowniczka referatu Profilaktyki Zdrowotnej w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Na całym świecie listopad uznany jest za miesiąc solidarności z panami zmagającymi się z „męskimi” nowotworami. To czas, w którym przypomina się o regularnych badaniach, zdrowiu i komforcie życia mężczyzn. Dlatego w programie Gdańskiego Dnia Zdrowia Mężczyzn nie zabrakło porad urologa i testów PSA stosowanych w diagnostyce i monitorowaniu chorób prostaty, oraz nauki samobadania jąder.
Na miejscu można było też skorzystać z badań pod kątem cukrzycy, odwiedzić specjalistyczne busy – kardiobus i wzrokobus, umożliwiające bezpłatne badania serca i wzroku, czy skorzystać z konsultacji trychologicznych, dermatologicznych i dietetycznych – z analizą składu ciała. Uczestnicy mogli też bezpłatnie i anonimowo wykonać trójtesty w kierunku HIV, Kiły i HCV.
Staramy się patrzeć na zdrowie holistycznie. Do programu włączyliśmy też porady psychologa, bo obszar dbania o zdrowie psychiczne jest niezwykle ważny, a u mężczyzn jest to sfera niestety często bardzo zaniedbana. Pomyśleliśmy również o lifestylowych dziedzinach: oprócz dietetyka i trychologa zaprosiliśmy do udziału barbera, odbył się również spacer z przewodnikiem. Bardzo szeroko patrzymy na zagadnienie zdrowia i samopoczucia mężczyzn
- dodaje Barbara Toczyńska.
Gdański Dzień Zdrowia. Chętnych na badania nie brakowało
Chętnych do skorzystania z badań i konsultacji nie brakowało – już po godzinie 10:00 zaczęły ustawiać się kolejki. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wykłady, ale i tu schodzili się uczestnicy. Badaniami tego dnia byli zainteresowanie także mężczyźni spoza Gdańska.
Przyjechałem z miejscowości 30 kilometrów za Gdańskiem, żona mnie namówiła. Ale nie wiedziałem, że akurat na naukę samobadania jąder trzeba było się zarejestrować, nie dotarła do mnie ta informacja. Jestem z tego powodu zły. Nie wszyscy to może umieją, kobiety uczy się, jak badać piersi, mają do tego liczne okazje, a mężczyznom nikt nie pokazuje, jak mają wykonywać swoje samobadania. Zależało mi na tym
– mówi 53-letni uczestnik.
To był pierwsza, pilotażowa edycja wydarzenia Gdański Dzień Zdrowia Mężczyzn. Czy będzie on kontynuowany?
Planujemy tego typu wydarzenia systemowo, jako stały punkt wydarzeń w Gdańsku. Ta edycja pokaże nam, w jakim kierunku ta inicjatywa powinna zmierzać, co modyfikować, czego zabrakło, czego być może potrzeba więcej. Podobnie było w przypadku Gdańskiego Kongresu Zdrowia Kobiet – pierwsza edycja była testowa, i posłużyła nam jako baza do rozwijania pomysłu
- mówi kierowniczka referatu Profilaktyki Zdrowotnej w Wydziale Rozwoju Społecznego Barbara Toczyńska.
Źródło:gdansk.pl
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].