Port Gdańsk

i

Autor: mat. prasowe portu Gdańsk

ekologia

Pierwszy biogaz z Gdańska. Czy Polacy są gotowi na taką rewolucję?

2024-10-18 10:17

Jest bardziej przyjazny środowisku, może być wytwarzany zarówno wokół miast jak i na obszarach wiejskich, a wielu specjalistów upatruje w tym przyszłość energetyki. Czy rewolucja w Polsce już się dzieje?

Bio LPG, znane także jako biopropan, to odnawialny niskoemisyjny odpowiednik tradycyjnego LPG, produkowany z odnawialnych surowców takich jak odpady organiczne czy biomasa. Ma również taką samą wydajność, jednak posiada znaczenie mniejszy ślad węglowy.

Lider polskiego rynku gazu płynnego, Gaspol, odebrał z terminalu gazowego w Gdańsku pierwszy transport bio LPG, tym samym włączając je do swojej oferty. Szczególnie skorzystają odbiorcy biznesowi z branży ciepłowniczej, przemysłu oraz transportu. Bio LPG, znane także jako biopropan, to odnawialny niskoemisyjny odpowiednik tradycyjnego LPG (gazu płynnego). Aktualne prognozy rozwoju rynku dla tego paliwa są obiecujące. Według międzynarodowego ośrodka analiz Ameco Research, globalny udział biopropanu będzie rósł w imponującym tempie 47,4% CAGR, osiągając w 2030 r. wartość 196 mld dolarów.

Wszystkie odnawialne źródła energii zasługują na wsparcie Wspólnoty - ale to właśnie biogaz i biometan są tymi najbardziej stabilnymi i niezawodnymi. To dlatego państwa członkowskie w zdecydowanej większości rozbudowują swą infrastrukturę w tym obszarze: produkcja biometanu i biogazu w UE tylko w latach 2018-2022 zwiększyła się dwukrotnie” - powiedziała Anna Venturini, łącząca się z gośćmi konferencji UPEBBI z Brukseli.

Tak zwany potencjał biometanu w Polsce szacujemy nawet na 6 mld m3 rocznie, co oznacza, że moglibyśmy stać się jednym z pięciu największych producentów tego cennego surowca w całej Unii. Stanowiłoby to szczególnie istotny impuls rozwojowy dla obszarów wiejskich: biogazownie i biometanownie powstają bowiem tam, gdzie jest surowiec, a więc w sąsiedztwie gospodarstw wytwarzających biomasę. Jednocześnie stabilizowałyby one lokalne systemy energetyczne” - podkreślała dr Ewa Krasuska, doradca strategiczny w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Redukcja emisji względem kopalnego LPG wynosi nawet 80-90%. Dzięki temu, może stanowić istotny element strategii dekarbonizacji w sektorach takich jak transport, przemysł czy ogrzewanie.

GALERIA: „Dar Młodzieży” stał się „Statkiem z sercem”. W Gdyni biją rekord!

Pomorskie. Rekord w resuscytacji z WOŚP-em w Gdyni

Lubisz Gdynię? Spróbuj rozpoznać te ulice. Quiz dla wzrokowców

Pytanie 1 z 10
Jaka to ulica?
Gdynia