Pierwsze takie narodziny w gdańskim ZOO. Wyjątkowy dzień dla pracowników i odwiedzających

i

Autor: Gdański Ogród Zoologiczny/facebook

Zwierzęta

Pierwsze takie narodziny w gdańskim ZOO. Wyjątkowy dzień dla pracowników i odwiedzających

Po raz pierwszy w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym doszło do narodzin kariamów czerwononogich. Na świat przyszły dwa pisklęta. W naturze ptaki te występują w Brazylii, Urugwaju i północnej Argentynie. Gdy ucieka potrafi biec ok. 40 km/h.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym doszło do wyjątkowego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii urodziły się tam karimary czerwononogie.

Dorosłe osobniki dzięki charakterystycznym odgłosom bardzo łatwo można namierzyć nawet z odległych zakątków zoo. Młode jeszcze się chowają przed oczami zwiedzających, ale już stawiają pierwsze kroki. Nadal są podkarmiane przez rodziców

– informuje gdańskie ZOO.

Jak żyją karimary w naturalnym środowisku?

Kariama czerwononoga występuje od wschodniej Boliwii po wschodnią Brazylię i na południe po północną Argentynę i Urugwaj. Ptak ten zamieszkuje skąpo zadrzewione oraz zakrzewione otwarte stepy.

Kariama czerwononoga jest upierzona w kolorach od żółtoszarego po brunatny, a spód ciała jest biały. Kariama czerwononoga odżywia się małymi gryzoniami, wężami, jaszczurkami, owadami oraz owocami.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje kariamę czerwononogą za gatunek najmniejszej troski (LC – Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako dość pospolity. Ze względu na brak dowodów na spadki liczebności bądź istotne zagrożenia dla gatunku, BirdLife International uznaje trend liczebności populacji za stabilny.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Top of the Top Sopot Festival 2023