turystyka

Perła Pomorza ukryta pod ziemią. Takiego obiektu nie ma w całej Polsce!

2024-08-06 8:15

To największe siedlisko nietoperzy na Pomorzu i jedyny tego typu obiekt przeznaczony do zwiedzania w Polsce. Pobłądzimy tam w labiryntach, pobawimy w escape roomie, by na końcu zachwycić się widokiem na Zatokę Gdańską. Wchodzące w skład Gdańskiego Szlaku Wodociągowego trzy zbiorniki wody to jeden z najbardziej interesujących i najmniej oczywistych obiektów turystycznych Pomorza.

Zbiornik Stara Orunia niczym podziemny kościół

Położony na skarpie przy dzisiejszej ul. Kampinoskiej (ponad ul. Nowiny) Zbiornik Stara Orunia uruchomiony został w 1869 roku. Wraz z ujęciem wody w Pręgowie i magistralą pręgowską długości 14 km dał początek nowoczesnemu systemowi wodociągowemu w Gdańsku. Woda z ujęcia spływała grawitacyjnie magistralą właśnie do położonego na wzgórzu zbiornika, a z niego do głównej sieci miejskiej. W 1873 roku do wodociągu podłączonych już było ponad 90. proc. budynków w mieście.

Klasyczna konstrukcja ceglanego zbiornika, złożona z naw i arkad wysokości ponad 5 m, budzi skojarzenia sakralne. Niezwykły obiekt wybudowany został na planie kwadratu o boku długości 40 metrów. Swoją pierwotną rolę pełnił do końca lat 70.tych XX wieku, kiedy to jego pracę przejął nowy, położony nieopodal Zbiornik Kampinoska.

Zbiornik Wody Stary Sobieski jako escape room

Drugim zbiornikiem jest Zbiornik Wody Stary Sobieski (w Górnym Wrzeszczu). Ma on również niezwykle ciekawe wnętrze, w którym głos gubi się, jak w labiryncie. Zobaczyć tu można wystawę poświęconą historii wodociągów. Wykorzystując jego walory, przygotowano grę typu escape room “Tajemnica bursztynowej korony” - dostępną odrębnie atrakcję. Premierowo prezentowany w tym roku eksponat to odrestaurowana Komora Łazienkowa z XV-XVI wieku, która przenosi zwiedzających w świat dawnego życia codziennego, odkrywając tajemnice higieny i komfortu sprzed wieków. Ponad szczytem zbiornika urządzono punkt widokowy z panoramą na pobliskie lasy i dalekim widokiem na Zatokę.

Zbiornik Wody Kazimierz jeszcze działa 

Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej jest najmłodszy z całej trójki i wciąż jest budowlą wykorzystywaną do zapewnienia wody mieszkającym w jej sąsiedztwie gdańszczanom. We wnętrzu, na wystawie interaktywnej, dowiemy się trochę o technice działania zbiornika i przyrodzie Wyspy. A na zewnętrznym tarasie - zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską z wysokości 30 m. Do dyspozycji gości dwie nowe lunety obserwacyjne.

Jak zwiedzać zbiorniki Gdańskiego Szlaku Wodociągowego?

Wystarczy zapisać się na dedykowanej zwiedzaniu stronie internetowej, wybierając zbiornik i termin, i zapłacić za bilet. Pojedynczy wstęp kosztuje 20 zł/osobę. Jeden wspólny bilet na wszystkie obiekty kosztuje 45 zł/osobę.

Każdy z obiektów zwiedza się z przewodnikiem. W tym roku sezonowe zwiedzanie szlaku odbywać się będzie w każdy czwartek, piątek, sobotę i niedzielę.

źródło: gdansk.pl

GALERIA: Gdański Szlak Wodociągowy - perła wśród atrakcji schowanych pod ziemią

QUIZ. Jak dobrze znasz Pomorze?

Pytanie 1 z 10
Te mosty zostały wybudowane, aby połączyć linią kolejową Berlin z Prusami Wschodnimi. Oba zostały zbombardowane w czasie II Wojny Światowej. Gdzie one się znajdują?
Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni