1988, czyli Przemysław Jankowiak

i

Autor: PAP/Mateusz Marek 1988, czyli Przemysław Jankowiak na gali Paszportów Polityki

Paszporty Polityki rozdane. Wśród laureatów gdynianin: 1988 Przemysław Jankowiak i autor książki "Gdynia obiecana" Grzegorz Piątek

2023-01-19 10:06

W dwóch spośród ośmiu kategorii szczególnie cieszą w Gdyni. Paszporty Polityki - czyli nagrody dla najlepiej zapowiadających się młodych twórców polskiej kultury zostały rozdane 18 stycznia w Warszawie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. To była jubileuszowa, 30. edycja.

1988 czyli Przemysław Jankowiak

Pochodzi ze Szczecina, teraz mieszka i tworzy w Gdyni. Przemysław Jankowiak otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka Popularna. Tym razem nagroda trafiła do producenta poruszającego się w kręgach około hip-hopowych. 1988 to jego pseudonim, a zarazem data urodzin. To była jego druga nominacja do Paszportów, tym razem zwyciężył a wśród nominowanych był też inny gdyński twórca - Szczyl, rapujący w Trójmieście

Jeśli jakieś nagrody kiedykolwiek mnie interesowały, to w tych często wyróżniano osoby mniej oczywiste, bez klucza na podstawie popularności i chyba tak też było wczoraj, bo pierwszy raz takie wyróżnienie trafia do producenta. W 2020 się nie udało, tym razem tak i tu przede wszystkim dzięki dla wszystkich z którymi mogłem zrobić to co zrobiłem. Sam bym tego nie dźwignął.

tak 1988 skomentował otrzymanie Paszportu Polityki na swoim instagramie. 

W uzasadnieniu decyzji czytamy: 

za otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami. Za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu.

Grzegorz Piątek "Gdynia obiecana"

To z kolei nagroda, która Gdynię cieszy podwójnie, bo sam temat publikacji to architektura miasta.

Okładka książki „Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka

i

Autor: Gdynia.pl/Michał Puszczewicz Okładka książki „Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka

Grzegorz Piątek – za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację. Za przekonującą dekonstrukcję mitu „miasta z morza i marzeń”

- czytamy w laudacji Paszportów Polityki.

„Gdynia obiecana” to fascynująca opowieść o mieście tworzonym od podstaw. Miejscu, w którym można było zacząć z czystą hipoteką. Przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast.

Piątek jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pisze o architekturze. W książce, która doprowadziła go do Paszportów Polityki Gdynia staje się bohaterką. 

Grzegorz Piątek na gali Paszportów Polityki

i

Autor: PAP/Mateusz Marek Grzegorz Piątek na gali Paszportów Polityki

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]