W ręce policji wpadła para oszustów, którzy podawali się za pracowników ZUS. Odwiedzali seniorów w domu i podczas gdy kobieta zagadywała ofiary, mężczyzna okradał mieszkanie.
Oszustów udało się złapać. Jednak to nie pierwsza tego typu sytuacja. Regularnie pojawiają się osoby, które udają urzędników bądź funkcjonariuszy, by w ten sposób wzbudzić zaufanie. Ich metody działania są różne, więc trzeba zachować czujność
– mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Jak działają oszuści?
Fałszywi pracownicy ZUS mogą zjawić się w domu potencjalnej ofiary, oferując podwyższenie świadczenia lub wypłatę dodatku, niekiedy zaś obniżenie opłacanych składek. Oszustwo polega na wyłudzaniu danych osobowych np. przy pomocy fikcyjnych formularzy lub wyłudzaniu nienależnych opłat. Niekiedy oszuści proszą o przygotowanie dokumentów lub przygotowanie się do badania lekarskiego, a tymczasem okradają ofiarę. Na szczególne ryzyko narażone są osoby starsze i samotne. Zdarzają się też oszustwa internetowe.
Wizyty pracowników poza placówkami ZUS, odbywają się jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to kontrola u płatników składek. Prowadzą ją wyłącznie inspektorzy kontroli na podstawie upoważnienia. Jest ona zawsze zapowiadana. Inspektor informuje o niej doręczając zawiadomienie. Przed kontrolą Inspektor musi okazać upoważnienie do jej przeprowadzenia. Drugi to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W takim wypadku pracownik ZUS może skontrolować chorego w domu lub innym miejscu, które jest wskazane w zwolnieniu jako miejsce pobytu w czasie choroby
– wyjaśnia Krzysztof Cieszyński.
Każdy pracownik ZUS, który przeprowadza kontrolę posiada odpowiednią legitymację. Gdy nie jesteśmy pewni tożsamości osoby przedstawiającej się jako pracownik ZUS, można poprosić o pomoc w jej zweryfikowaniu dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie poinformować policję.