Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców. Apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

i

Autor: pixabay Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców. Apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Osocze ratuje życie. RCKiK: „Nie dysponujemy zapasami”

2020-10-14 7:37

Są między 18 a 60 rokiem życia i mają za sobą zakażenie koronawirusem. Takie osoby już dziś mogą oddać swoje osocze, które jest kluczowe w leczeniu pacjentów z niewydolnością oddechową. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku nie dysponuje zapasami, dlatego każda jednostka traktowana jest tutaj jak prawdziwy dar.

– Człowiek jest jedynym darczyńcą tej substancji. Tego nie można wyprodukować. To tkanka, która daje zdrowie i życie – mówi Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. – Oddając musimy też pamiętać o odpowiedniej wadze. Musimy ważyć min. 50 kg. Ważne jest także, jaki czas minął od zachorowania na COVID-19 – dodaje Tyburski.

Chętnych do oddawania osocza jest wielu. Niestety jest dużo czynników, które to uniemożliwiają. 

– Na jakiś czas z oddawania osocza wyklucza nas pobyt w Egipcie. Utrudnieniem jest także tatuaż – tłumaczy dyrektor RCKiK w Gdańsku. – Wykluczają nas także choroby onkologiczne, choroby krwi. Zabiegi, m.in. stomatologiczne – podkreśla Wiktor Tyburski. 

Zanim osocze zostanie podane osobom zakażonym, przechodzi szereg testów, między innymi na obecność: HBV, HCV, HIV i kiły.
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?

Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut. Zabiegi wykonywane są w RCKiK w Gdańsku. Aby oddać osocze, należy wysłać maila w tej sprawie na adres e-mail ozdrowieniec@krew.gda.pl  lub zadzwonić do RCKiK pod nr 58 520 40 40 lub 58 520 40 10 (Dział Dawców i Pobierania). 

Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca