Krwiodawca

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Zapasy krwi znowu się kurczą

ważne

Ogromne zmiany dla krwiodawców. Kiedy wejdą w życie?

2023-10-10 11:31

Możliwość kwalifikacji i orzekania o stanie zdrowia dawcy krwi przez pielęgniarkę przewiduje nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Rozwiązanie to ma przyczynić się do zwiększenia możliwości kwalifikacji dawców, w przypadku ograniczonej liczby lekarzy.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi jest na etapie konsultacji publicznych.

Ogromne zmiany dla krwiodawców. Czego dotyczą?

Projektowana zmiana dopuszcza możliwość kwalifikacji oraz orzekania o stanie zdrowia kandydata na dawcę krwi lub dawcę krwi przez pielęgniarkę. Rozwiązanie ma przyczynić się do zwiększenia możliwości kwalifikacji dawców, w przypadku ograniczonej liczby lekarzy np. w oddziałach terenowych czy mobilnych akcjach pobierania krwi.

Projekt rozporządzenia nowelizuje przepisy w ramach postanowień dyrektywy 2004/33/WE, która określa ogólne ramy w zakresie informacji udzielanych przyszłym krwiodawcom, informacji, jakie muszą być uzyskane od krwiodawców oraz kryteria kwalifikacji dawców.

Projekt rozporządzenia przewiduje zmiany w zakresie m.in.: badań związanych z kwalifikacją dawców (zmiana wartości ciśnienia skurczowego, wartości referencyjnej leukocytów), kryteriów kwalifikacji stałej, które często były powodem zapytań dawców krwi i jej składników m. in. związane z cukrzycą, zaburzeniami psychicznymi, wstrząsem anafilaktycznym.

W przypadku cukrzycy wprowadzono rozróżnienie w zależności od sposobu jej leczenia; dyskwalifikacji stałej podlegają tylko osoby, które wymagają podawania insuliny.

Zaktualizowano wymagania związane z chorobami przenoszonymi na drodze krwi takimi jak malaria, wirus ZiKA, doprecyzowano też postępowanie w przypadku żółtaczek o nieustalonej etiologii, tak, aby po wykluczeniu zakażenia wirusem HBV i HCV możliwe było oddawanie krwi i jej składników.

Skrócono również okres dyskwalifikacji do 4 miesięcy (bez konieczności wykonywania dodatkowych badań) w sytuacjach, w których mogłoby dojść do naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych. W projekcie rozporządzenia uwzględniono też doprecyzowanie zapisów dotyczących częstości donacji krwi i poszczególnych jej składników oraz ilości pobieranego składnika.

Sonda
Czy kiedykolwiek oddawałeś krew?
Gnał pod prąd a za nim policjanci. Wideo z pościgu mrozi krew w żyłach