Dzik

i

Autor: Nadleśnictwo Gdańsk

zwierzęta w mieście

Odstrzał dzików w Trójmieście. Trwa walka ze zwierzętami

Dziesiątki dzików zginą w okolicach Trójmiasta jeszcze w tym miesiącu. To planowany odstrzał spowodowany niebezpieczną sytuacją epidemiologiczną.

Na terenie lasów państwowych w granicach administracyjnych Gdyni oraz Sopotu ma zostać odstrzelonych 20 dzików. Akcja, która zostanie przeprowadzona do końca 2023 roku, związana jest z afrykańskim pomorem świń.

Kiedy odbędzie się odstrzał dzików w Gdyni

Rozporządzenie w tej sprawie 29 listopada 2023 roku wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni. Jak czytamy w dokumencie na terenie obwodu łowieckiego 69 w granicach administracyjnych Gdyni odstrzelonych zostanie 10 dzików. Tyle samo będzie w Sopocie.

Pozyskane w ramach odstrzału sanitarnego tusze dzików winny zostać przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego bądź utylizacji - informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni.

Odstrzał dzików związany jest z zagrożeniem z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). 

Na terenie Gdyni odstrzelono 67 zwierząt, a na terenie Sopotu - 25, ale zdaniem ekspertów to wciąż zbyt mało.

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii 'w przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc'.

Czy ASF jest w Trójmieście?

Mieszkańcy Trójmiasta mogą czuć się bezpieczny. Wirus, który powoduje Pomór Świń nie jest wrażliwy na człowieka, nie można więc się zarazić. Spustoszenie w hodowlach jest jednak niebezpieczne dla gospodarki całego kraju,

 Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii 'w przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc'.

plakat dziki

i

Autor: Gdynia gov

Jakie zagrożenia niesie Świński Pomór Świń?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii występowanie afrykańskiego pomoru świń naraża kraj na olbrzymie straty finansowe, związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

GALERIA: Jak się zachować, gdy spotkamy na drodze dzika?

Pomorskie. Włączenie gdańskiej choinki