Oddajesz krew? Sprawdź, ile fiskus zwróci ci przy rozliczeniu

i

Autor: pixabay.com/canva

podatki

Oddajesz krew? Sprawdź, ile fiskus zwróci ci przy rozliczeniu

Krew to jeden z najcenniejszych darów, jakie możemy podarować drugiemu człowiekowi. Chętnie i często się nią dzielimy. Jako forma „darowizny” oddawanie krwi zostało zauważone w przepisach podatkowych.

Krew jako forma darowizny

Oddając krew kierujemy się przede wszystkim potrzebą serca i chęcią pomocy. Pewnie nikt, kto robi to regularnie, nie myśli o profitach, jakie mógłby z tego tytułu osiągnąć. Okazuje się, że prawodawca zauważył w przepisach tę szlachetną i jakże potrzebną działalność. Oddawanie krwi potraktowane jest jako forma darowizny. Jednak o ile nieobce jest nam odliczanie darowizny finansowej, o tyle krew czy osocze stanowiły problem ze względu na trudność w określeniu ich wartości.

Kto może skorzystać?

Z ulgi można skorzystać przede wszystkim wtedy, kiedy jest się honorowym dawcą krwi. Po drugie musisz uzyskiwać opodatkowane dochody, według skali podatkowej, bądź rozliczać się za pomocą ryczałtu.

Kwotę darowizny odliczysz wtedy, gdy nie przekroczy ona 6% przychodu czy dochodu. Obliczona ulga stanowi iloczyn określonej w ustawie o publicznej służbie krwi kwoty rekompensaty i litrów oddanej krwi czy osocza. Rekompensata jest ściśle określona i wynosi 130 zł za litr.

Należy pamiętać, że nie można odliczyć darowizn zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie oraz odliczonych od dochodu na postawie ustawy PIT oraz wszystkich już zwróconych.

Ważne jest również, by nie odliczać w kolejnych latach darowizn nie odliczonych w zeznaniu podatkowym ze względu na niewystarczające dochody czy przychody.

Trójmiasto w obiektywie naszych czytelników (Galeria):

By odliczyć sobie oddawanie krwi, należy udokumentować to zaświadczeniem od jednostki, w której oddajemy krew. Zazwyczaj jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Następnie należy złożyć, w zależności od sposobu rozliczenia z fiskusem, PIT-37 (umowa o pracę, emerytura), PIT-36 (działalność gospodarcza lub przychody bez pośrednictwa płatnika) lub PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Do wszystkich tych trzech zeznań dołączyć należy załącznik PIT/0 (informacja o odliczeniach).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka