Dziś uczeń, wkrótce naukowiec. Zakończył się 9. obóz naukowy ADAMED SmartUP

i

Autor: ADAMED

Obóz naukowy ADAMED SmartUP oczami ucznia z Trójmiasta

2023-08-07 12:58

Już po raz 9. młodzi pasjonaci nauk ścisłych i przyrodniczych z całej Polski zjechali do Warszawy na obóz naukowy ADAMED SmartUP. Pod kierunkiem doświadczonych mentorów pogłębiali swoją wiedzę. Czas wypełniały im m.in. obserwacje mikroskopowe, szycie chirurgiczne, programowanie robotów czy projektowanie nowego teleskopu orbitalnego. O tym, co uczestnikom podobało się najbardziej, czego się nauczyli i co zostanie z nimi na lata mówi jeden z nich, Tomek Gąsiorowski z Gdańska.

Społeczność programu edukacyjnego ADAMED SmartUP co roku powiększa się o kolejnych utalentowanych uczniów, którzy już w młodym wieku myślą o tym, aby związać swoje życie z nauką. W tym roku z województwa pomorskiego dołączył do nich Tomek Gąsiorowski, uczeń Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

– O programie ADAMED SmartUP dowiedziałem się, kiedy jedna z absolwentek odwiedziła moją szkołę. Na początku traktowałem to jako przygodę, ale już na etapie rekrutacji zacząłem pojmować, jak dużo obóz może mi dać. Zdobyłem dużo doświadczenia i poznałem mnóstwo niesamowitych, ambitnych ludzi, którzy mają podobne pasje do mnie

– podsumowuje Tomek Gąsiorowski, który należał do grupy inżynieria i robotyka.

Jej program doskonale wpisywał się w jego zainteresowania:

– Po zdaniu matury marzę o studiowaniu robotyki na Politechnice Federalnej w Zurychu oraz rozwijaniu swojej pasji związanej z astronomią. W przyszłości chcę zostać inżynierem i projektować oraz budować roboty zdolne do transportu ludzi, wykonywania operacji medycznych, optymalizacji wielu dziedzin naszego życia i przenoszenia towarów podczas kolonizowania Księżyca

– komentuje przyszłoroczny maturzysta.

Wśród absolwentów działającego już od niemal dekady programu znajdują się m.in. badacze uczestniczący w opracowywaniu nowych terapii, inżynierowie i konstruktorzy czy twórcy nowych, zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Do tego grona właśnie dołączyło 50 młodych zdolnych nastolatków, którzy na obozie 9. edycji programu ADAMED SmartUP postawili pierwsze kroki na drodze do kariery naukowca. Zostali wybrani spośród 9 tysięcy kandydatów, a każdy i każda z nich odznacza się imponującymi umiejętnościami, które szlifowali intensywnie przez ostatnie dwa tygodnie.

W procesie wieloetapowej rekrutacji docieramy do fantastycznych młodych osób z całej Polski, które wykazują się godną podziwu determinacją i pomysłowością w realizacji swoich naukowych pasji. Naszą misją jest wspieranie ich w rozwinięciu drzemiącego w nich potencjału. Zależy nam, aby doświadczenie zdobyte podczas obozu ADAMED SmartUP zainspirowało ich do dalszego podążania ścieżką nauki – komentuje Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed.

Jak wygląda obóz naukowy?

Obóz naukowy ADAMED SmartUP odbył się na kampusie SGGW w Warszawie, gdzie uczestnicy korzystali z zaplecza technicznego uczelni. W laboratoriach i pracowniach pogłębiali swoje zainteresowania w jednej z czterech grup tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i astronomia. Program każdej z nich skupiał na zagadnieniach, która wykraczają poza program szkolny i opierał się w dużej mierze na zajęciach praktycznych. Każdy blok tematyczny rozpoczynał się od wprowadzenia teoretycznego, po którym młodzież przystępowała do samodzielnych doświadczeń, aby zrozumieć problem poprzez własne obserwacje.

– Uważam, że zajęcia były bardzo wartościowe i przyszłościowe. Przede wszystkim było dużo praktyki i to właśnie podobało mi się w tym wszystkim najbardziej – kierowanie się zasadą „praktyka ponad teorię”. W mojej grupie pracowaliśmy projektowo. Przez pierwszy tydzień budowaliśmy i programowaliśmy roboty, które później startowały w robotycznych zawodach. W drugim tygodniu poświęciliśmy co prawda trochę więcej czasu na poznanie teorii, ale z dobrego powodu – musieliśmy dowiedzieć się, jak zbudować samolot. Oba te bloki warsztatowe zapamiętam na całe życie

– opowiada Tomek Gąsiorowski.

W nauce relacje międzyludzkie mają kluczowe znaczenie – do niemal każdego pozytywnego rezultatu dochodzi się obecnie dzięki wspólnemu wysiłkowi. Dlatego organizatorzy obozu położyli duży nacisk na współpracę w grupie, networking i budowanie więzi, które pozostaną z uczestnikami programu na długie lata.

– Oprócz zdobywania nowej wiedzy z zakresu nauk ścisłych, nasi uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach z wystąpień publicznych czy zarządzania emocjami. Od lat stawiamy na wszechstronny i harmonijny rozwój młodzieży. Twarda wiedza to jedynie początek – aby zrobić z niej użytek, niezbędne są kompetencje miękkie na wysokim poziomie – podkreśla Martyna Strupczewska, Kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Obóz to nie tylko nauka – popołudnia przeznaczono na integrację między grupami. Młodzież miała okazję rywalizować w rozgrywkach sportowych i meczach matematycznych, popuścić wodzę fantazji podczas zajęć pobudzających kreatywność czy po prostu poznać się lepiej w czasie wolnym.

To nie koniec naukowej przygody

Uczestnicy obozu 9. edycji programu ADAMED SmartUP spotkają się ponownie już we wrześniu. Na Gali finałowej ogłoszone zostaną nazwiska 10 laureatów, którzy w trakcie zajęć osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. W ramach nagrody otrzymają pakiet indywidualnych konsultacji edukacyjnych, które pozwolą im jeszcze lepiej ukierunkować pasje i przygotować się do kolejnych wyzwań w przyszłości. Po roku troje najlepszych z najlepszych otrzyma stypendium finansowe.