Koncepcja zakładała stworzenie nowej zielonej przestrzeni dla mieszkańców poprzez nasadzenia oraz montaż elementów małej architektury, która umożliwi zarówno czynny, jak i bierny wypoczynek. Za realizację inicjatywy odpowiedzialny był Wydział Ogrodnika Miasta, a jej koszt wyniósł 233 650,01 zł.
W ramach polityki przestrzennej kształtowanie terenów zielonych tak atrakcyjnych, jak to miejsce, jest bardzo ważne, ponieważ zieleń pełni nie tylko funkcje przyrodnicze, ekologiczne, ale również społeczne i to jest przestrzeń atrakcyjna dla mieszkańców
– powiedział Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni.
Jak wskazywał Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni, przy planowaniu lokalizacji parków brane są pod uwagę sugestie mieszkańców, a także czynniki takie jak własność danego gruntu.
Polecany artykuł:
To nasza kolejna realizacja, jeśli chodzi o parki kieszonkowe. Robimy ich bardzo dużo. Są one bardzo atrakcyjne dla mieszkańców, ponieważ zmieniamy lekko zaniedbane przestrzenie naszego miasta w miejsca przyjazne mieszkańcom, takie jak tutaj
– podkreślał Tadeusz Schenk, ogrodnik Miasta Gdyni.
Park położony w sąsiedztwie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni ma formę geometrycznego układu pasów skomponowanych z równolegle ułożonymi szpalerami drzew, rabat ozdobnych i trawników. W nasadzenia wplecione zostały rośliny cebulowe, które zapewnią ozdobę wiosną.
W parku znajdują się liczne elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna na temat BO, ozdobne klocki drewniane oraz ramki, stojaki rowerowe. Wzrok przyciąga także urządzenie zabawowe dla dzieci, przypominające wóz strażacki i nawiązujące do pobliskiej komendy PSP.
To nie jest pomysł na zielony skwer, a na element integrujący przyszłą zabudowę Międzytorza ze starą tkanką śródmiejską. Dzięki staraniom Rady Dzielnicy Śródmieście, której miałem zaszczyt być członkiem, również przy ul. 3 Maja powstanie bliźniaczy pod względem położenia na linii Starowiejska – Jana z Kolna skwer
– mówił pomysłodawca projektu parku Łukasz Piesiewicz, radny Gdyni.
Wśród nasadzeń obecnych w parku można podziwiać m.in.: lilaka zwyczajnego, jabłoń ozdobną, krzewy hortensji, kępy miskanta chińskiego, liliowca ogrodowego, werbenę patagońską, łubin ogrodowy, przebiśniegi, ostróżkę ogrodową, szafirki, hiacynty, cebulice czy czosnki ozdobne. Budżet Obywatelski pozwala na realizację różnego rodzaju projektów, takich jak tworzenie parków. Obecnie otwarty jest nabór projektów do jego tegorocznej edycji. Etap ten potrwa do 25 lutego 2025 r.
GALERIA: Ferberianum zamiast mleczarni Maćkowy. Nowe osiedle w Gdańsku chce wybudować Polmlek
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].