Trwa rewaloryzacja Twierdzy Wisłoujście. Zadaszono charakterystyczny Wieniec, w kamieniczkach odtworzono stolarkę okienną oraz kolory nawiązujące do tych z XVII wieku, odnowiono kartusz umieszczony nad wejściem do wieży. Postępuje także rewitalizacja „koszar napoleońskich”, w których powstanie Centrum Archeologiczno-Turystyczne. Prace zakończą się w 2024 roku.
Chcemy przywrócić twierdzę do działalności kulturalnej, promującej dziedzictwo Gdańska, Pomorza, ale także dziedzictwo europejskie. To, dlatego że gdańszczanie od samego początku, tworząc fortyfikację, zapraszali tutaj z całej Europy najbardziej znamienitych mistrzów
- podkreślił podczas środowej (2 sierpnia) konferencji prasowej Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Stąd też fortyfikacje były budowane początkowo w szkole starowłoskiej, potem nowowłoskiej, później szaniec został wykonany też w szkole staroholenderskiej. Obiekt ten niszczał od końca XIX wieku, został też dotkliwie zniszczony w czasie II wojny światowej. Dopiero po 2004 roku pojawiły się środki, głównie z Unii Europejskiej, na rewitalizację tego obiektu
- dodał.
Prace rewitalizacyjne prowadzone są obecnie także w bastionach Ostroróg oraz Południowo-Wschodnim, które również zostaną udostępnione do zwiedzania turystom. Trwa ich zabezpieczanie przed wilgocią i odgrzybianie. Planowane jest też wyrównanie dziedzińca wewnętrznego Fortu Carre.
Koszary napoleońskie do rewalaryzacji. Dla zwiedzających ogromny model okrętu Św. Jerzego
Muzeum Gdańska realizuje także dwie inwestycje na Szańcu Wschodnim. Trwają prace rewaloryzacyjne tzw. koszar napoleońskich, w których powstanie Centrum Archeologiczno-Turystyczne oraz tzw. hangaru uniwersyteckiego - przejętego od Uniwersytetu Gdańskiego.
W nim znajdzie się jeden z największych, bo 3-metrowy, model okrętu św. Jerzy, sala wystawiennicza, punkt recepcyjny oraz toalety i pomieszczenia sanitarne. Trzecią z inicjatyw będzie całoroczna ścieżka plenerowa, która zwrócić ma uwagę na najważniejsze elementy krajobrazu, w tym prochownie.
Repliki hełmu wieży nie będzie. Miasto nie ma pieniędzy
Muzeum Gdańska planuje też, w dalszej perspektywie czasowej, przywrócenie jednego z historycznych hełmów wieży. W założeniu replika zwieńczenia wieży z okresu lat 1721-1829 podwyższyłaby ją do 41 metrów wysokości. Wieża oraz dziedziniec, zgodnie z założeniem, byłyby podświetlane nocą, a natężenie światła dostosowywane do pory roku i hibernujących tu nietoperzy.
Projekt ten, złożony do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla Pomnika Historii RP, został jednak odrzucony
– informuje Miasto.
Zobacz: Historia fontanny Neptuna w Gdańsku
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]