Nowe muzeum na mapie Trójmiasta. Obiekt powstanie w Operze Leśnej [WIZUALIZACJA]

i

Autor: BART, MAE Multimedia Art Education Tak ma wyglądać Muzeum Miejsca

turystyka

Nowe muzeum na mapie Trójmiasta. Obiekt powstanie w Operze Leśnej [WIZUALIZACJA]

2023-04-27 14:28

W sopockiej Operze Leśnej powstanie Muzeum Miejsca, które pokaże historię legendarnej sceny. Podpisano umowę na wykonanie projektu. Są już pierwsze wizualizacje.

Skąd pomysł na muzeum w Operze Leśnej w Sopocie?

W 2020 roku miasto Sopot ogłosiło konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni wokół sceny Opery leśnej z dużą salą koncertową i miejscem na wystawę. W konkursie udział wzięli studenci Politechniki Gdańskiej.

Poziom tego konkursu był bardzo wysoki, studenci zaproponowali wówczas bardzo ciekawe rozwiązania i świeże spojrzenie na to, co można zrobić z przestrzenią wokół Opery Leśnej. Otworzyli nam oczy 

– komentuje Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Jaki pomysł na sopocką Operę Leśną mają studenci?

Studenci Politechniki Gdańskiej w swoich pracach uwzględnili funkcje sprzedażowe (kasy biletowe, sklep z pamiątkami, pomieszczenia gospodarcze), gastronomiczne (kuchnie, zaplecze, toalety dla gości), wydarzeniowe (foyer, szatnia, sala koncertowa, sale prób, garderoby dla artystów), wystawiennicze, hotelowe (miejsca dla artystów i muzyków), administracyjno-biurowe i gospodarcze.

Studenci przeanalizowali istniejącą architekturę i urbanistykę amfiteatru, jego historię, wydarzenia artystyczne czy kontekst przyrodniczy.

Miasto Sopot zabiera się za budowę Muzeum Miejsca

Kolejnym etapem było przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego budynku.

Głównym założeniem było przede wszystkim powiązanie go z otaczającą zielenią. Na powierzchni użytkowej liczącej ponad 2,5 tys. m kw. zaplanowano m.in. nowoczesną salę wystawienniczą, umożliwiającą wykorzystywanie multimediów do działań artystycznych, salę wielofunkcyjną, taras widokowy, bar i pomieszczenia biurowe

- wyliczają sopoccy urzędnicy.

Koncepcję opracował zespół projektowy z Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej WAPA pod przewodnictwem dr. inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego.

Tak ma wyglądać Muzeum Miejsca w Operze Leśnej 

W poniedziałek (24 kwietnia) podpisało umowę na wykonanie projektu Muzeum Miejsca. To kolejny krok na drodze powstania wyjątkowego obiektu na terenie sopockiej Opery Leśnej. Przygotowano wizualizacje obiektu. Zobacz galerię! 

Tak ma wyglądać Muzeum Miejsca w Operze Leśnej [GALERIA]

 Chcemy wykorzystać potencjał tego miejsca nie tylko latem, ale przez cały rok, by pokazać zwiedzającym Operę Leśną – a jest ich w ciągu roku ponad 100 tys. – bogate i ciekawe dziedzictwo muzyczne Sopotu i Polski.

- mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. 

- mówi Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.

Wśród atrakcji zaplanowano - maping wyświetlany na dachu, nowe ścieżki plenerowe z atrakcjami czy hologramy pozwalające poznać historię i architekturę leśnego amfiteatru.

Pojawi się też budka telefoniczna nawiązująca do historycznych, stojących kiedyś na terenie Opery, do których po ogłoszeniu wyników konkursów festiwalowych ścigali się dziennikarze, chcący jak najszybciej przekazać wiadomość swoim redakcjom. Po wybraniu numeru będzie można odsłuchać historycznych relacji i przekonać się jak były tworzone.

Dla bardziej zaangażowanych zwiedzających będą stanowiska z wiedzą pogłębioną, także z informacjami ukrytymi, wymagające większego wysiłku, by do tych treści dotrzeć. Trzecią formą będzie zwiedzanie z audio przewodnikiem 

tłumaczą Agata Pasternak, dyrektor kreatywna i Aleksandra Kobzdej, architekt, projektantki z firmy MAE.

Opera leśna zbiera materiały historyczne

Do stworzenia wystawy zostaną wykorzystane materiały historyczne, które znajdują się m.in. w Muzeum Sopotu. Opera Leśna liczy na pomoc sopocian.

Będziemy sukcesywnie uzupełniać tę kolekcję, poprosimy o to nie tylko mieszkańców Sopotu, ale także występujących tu niegdyś artystów

– mówi Beata Majka, dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.

Historia leśnego amfiteatru w Sopocie

Opera Leśna w Sopocie została otwarta w 1909 roku. Pomysłodawcą budowy leśnego amfiteatru w Sopocie był Paul Walther-Schäffer, kapelmistrz Teatru Miejskiego w Gdańsku. Na scenie królowały opery Richarda Wagnera, a także lżejszy repertuar, jak np. operetki Straussa czy Smetany.

Rozwój obiektu zatrzymała I wojna światowa. Potem w Operze Leśnej odbywały się Festiwale Wagnerowskie.

Po zakończeniu II wojny światowej leśny amfiteatr był wykorzystywany okazjonalnie. Popularność tego miejsca wróciła w 1961 roku, kiedy to pojawił się pomysł Władysława Szpilmana na organizacje międzynarodowych festiwali piosenki. Trzy lata później impreza na stałe zagościła w Sopocie, kiedy to amfiteatr został wyremontowany i zadaszony.

Opera Leśna w Sopocie dzisiaj

W sopockim amfiteatrze odbywają się festiwale muzyczne, koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, widowiska teatralne, konferencje, spotkania z twórcami, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz imprezy okolicznościowe. Przez cały rok można zwiedzać obiekt.

Na deskach amfiteatru organizowane są popularne imprezy, które są transmitowane w telewizji m.in. Polsat SuperHit Festiwal i Top of the Top Sopot Festival.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Sopot też jest EKO! Pierwszy eko-rynek w Trójmieście.