Obłoki srebrzyste w województwie pomorskim
Pomorski Alarm Pogodowy poinformował o pojawieniu się obłoków srebrzystych, więc osoby śledzące komunikaty, na pewno nie przegapiły tego zjawiska. Tym bardziej, że sprzyjająca aura umożliwiła obserwację tego niezwykłego zjawiska. Na Kaszubach i większej części Pomorza można było podziwiać jasne i wyraźne obłoki srebrzyste.
Wyjaśniamy, czym są obłoki srebrzyste i kiedy je obserwować
Czerwiec i lipiec to najlepszy czas na obserwacje tych wyjątkowych chmur, które sięgają nawet granicy kosmosu, powstając na wysokości do 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, w mezopauzie, gdzie temperatura spada do -100 st. C.
Obłoki srebrzyste składają się z mikroskopijnych kryształków lodu. Para wodna w tak wysokich warstwach atmosfery może pochodzić m.in. z upadków meteorów lub startów rakiet kosmicznych, których gazy wylotowe zawierają parę wodną.
Najlepszy czas na obserwacje obłoków srebrzystych na półkuli północnej trwa od połowy maja do końca sierpnia.
Polski wątek w historii odkrycia obłoków srebrzystych
Zjawisko to zostało odkryte 13 czerwca 1885 roku przez Witolda Ceraskiego, rosyjskiego astronoma polskiego pochodzenia. Początkowo wiązano je z wybuchem wulkanu Krakatau, jednak z czasem obserwacje obłoków srebrzystych stały się coraz częstsze.
Obłoki srebrzyste na Pomorzu. Festiwalowicze z Openera też mogli je oglądać! [GALERIA]
