z regionu

Nie z morza, a z ziemi. tak dawniej wydobywano bursztyn. Są pozostałości na Pomorzu [GALERIA]

2025-02-21 14:59

Bursztyn to nie tylko morskie, ale przede wszystkim podziemne znalezisko. To właśnie w lasach znajdowano go najwięcej. I to właśnie tam powstawały kopalnie odkrywkowe. Jedna z najlepiej zachowanych śladów po takiej odkrywce znajduje się na Pomorzu. Bursztynowa Góra znajduje się 10 km od Gdańska.

Bursztyn nie tylko nad morzem. Lasy kryją jego znaczne ilości

Bursztyn kojarzony jest z morzem Bałtyckim, jednak największe jego złoża nie znajdują się w wodzie, a w głębi ziemi. Jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie doskonale zachowały się ślady dawnej odkrywki bursztynu jest położona w lesie pod Bąkowem, Bursztynowa Góra.

Jak się dowiadujemy z tablicy informacyjnej znajdującej się na Górze, bursztyn powstawał w bujnych lasach pokrywających w epoce eocenu obszary dzisiejszego Bałtyku i Europy Zachodniej. Niektóre gatunki drzew wydzielały duże ilości aromatycznej żywicy. Materiał żywiczny następnie spływał w miejscach uszkodzeń pni, gałęzi czy korzeni i zastygał w postaci sopli, kropli i nabrzmień.

Pierwszą pisaną wzmiankę na temat występowania bursztynu w tych okolicach zawdzięczamy G. Rzączyńskiemu, który w 1721 roku napisał, że pole w Bąkowie „ofiarowało kopaczowi kawałek bursztynu długości łokcia”

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

– czytamy na miejscu.

Bursztynowa Góra. To tutaj wydobywano bursztyn

Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny, odkrycie bogatych nagromadzeń sukcynitu (odmiana bursztynu – przyp. red.) i ich intensywna eksploatacja miała miejsce w XIX wieku, który charakteryzował szybki rozwój górnictwa bursztynu. Powstawały wówczas na Pomorzu liczne proste odkrywki górnicze służące do wydobywania jego złóż.

Pod koniec XIX wieku rozpoczęto metodyczne wydobycie bursztynu zalegającego na stokach wzniesień. Dzisiejszy wygląd terenu może świadczyć o istnieniu również prymitywnych kopalni podziemnych. Większość wyrobisk, które powstały w wyniku eksploatacji bursztynu na Bursztynowej Górze osiąga średnice rzędu 10-20 m. Szybiki mogły mieć około 20-25 m głębokości

– czytamy.

Najgłębsze zachowane wyrobisko na Bursztynowej Górze ma obecnie lejowaty kształt, 40 m średnicy i dochodzi do 15 m głębokości.

Wydobycie bursztynu w lesie pod Bąkowem przerwano przed wybuchem I wojny światowej. W późniejszym okresie prowadzono tutaj kilkakrotnie prace poszukiwawcze, które doprowadziło do całkowitego wydobycia bursztynu na samej Bursztynowej Górze oraz w jej okolicach.

Rezerwat położony jest nieopodal miejscowości Bąkowo w gminie Kolbudy. Utworzony został w 1954 r. w celu zachowania walorów naukowych i kulturowych dawnej kopalni bursztynu wraz z wyeksploatowanymi, zarośniętymi w większości już wyrobiskami. Jego powierzchnia wynosi 5,03 ha. To tutaj znajduje się Bursztynowa Góra. Parking leśny znajduje się w Lublewie Gdańskim przy ul. Kwiatowej. Stamtąd to już 300 m do samej góry.

GALERIA: Zobacz, jak wyglądają pozostałości po kopalniach na Bursztynowej Górze

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!