Telefon

i

Autor: pixabay.com Telefon

Nie wierz we wszystko, co czytasz. Ostrzeżenie przed masową dezinformacją w sieci

2022-03-04 8:55

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wspólnie z Instytutem Dyskursu i Dialogu w Toruniu opracowała przystępne rady dotyczące czerpania informacji o rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wystarczy siedem kroków, by nie dać się fake newsom, niezweryfikowanym informacjom i fałszywym zbiórkom.

Biblioteka to źródło informacji. Naszym zadaniem jest gromadzenie oraz udostępnianie zasobów informacyjnych w postaci tradycyjnej czy elektronicznej. Nieustannie staramy się, by Biblioteka była miejscem dostępnym dla wszystkich. Niwelujemy różne przeszkody, by każdy miał równy dostęp do informacji. W tym trudnym czasie zależy nam, aby pomóc Wam odnaleźć się w szumie informacyjnym.

- przypomina Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Dlatego instytucja opublikowała listę rad, które zostały stworzone dla Czytelników i Czytelniczek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy współpracy z Instytutem Dyskursu i Dialogu:

  1. Ogranicz liczbę czytanych informacji o wojnie - zyskasz czas, by zrealizować kolejne punkty z listy. Ograniczenie będzie miało również pozytywny wpływ na Twój dobrostan psychiczny.
  2. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji - ukraińskie strony rządowe, ukraińskie media, rzetelne serwisy medialne w Polsce.
  3. Odłóż emocje na bok - nie ekscytuj się każdą nową informacją. Wiele nieprawdziwych treści bazuje na wzbudzeniu w nas skrajnych, silnych emocji.
  4. Włącz krytyczne myślenie - po odrzuceniu emocji łatwiej będzie Ci przeanalizować tekst. Zastanów się, czy zgodnie z Twoją wiedzą i doświadczeniem życiowym dana informacja może być prawdopodobna.
  5. Sprawdź, czy o informacji napisały duże media lub serwisy fact-checkingowe - jeśli dziennikarze lub profesjonalni weryfikatorzy o czymś napisali, to jest gwarancja, że informacja przeszła proces należytej weryfikacji. Śledź: Demagog Konkret24 na Facebooku.
  6. Sam sprawdzaj informacje - weryfikuj je poprzez odwiedzanie oficjalnych stron rządowych, zdjęcia wyszukuj poprzez odwrotne wyszukiwanie Google itd.
  7. Weryfikuj zbiórki, na które chcesz wpłacić pieniądze lub przekazać dary - w czasie kryzysu i wojny pojawią się oszuści, ale również osoby szczerze chcące pomóc, choć nie mające w tym doświadczenia. Sprawdź, czy organizacja prowadząca zbiórkę specjalizuje się w udzielaniu pomocy. Zastanów się czy dary, które są zbierane, mogą być potrzebne w obecnej sytuacji.

„Paliwa nie zabraknie”

Przykłady prób wpływania na nastroje społeczne w Polsce zbiera i analizuje także Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Sprawdzane są m.in. pogłoski o tym, że uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą zajmować miejsca w szpitalach, potrzebne dla polskich pacjentów, wyolbrzymione często koszty finansowe wsparcia dla osób, którym Polska udzieli schronienia, i różne informacje, których celem jest próba wywołania paniki - np. popularne na niektórych forach i stronach na Facebooku przekazy, że we wschodnich regionach Polski zabraknie wkrótce paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji.

Przyjęłam Ukrainki pod swój dach. Jak wygląda życie z uchodźcami?