Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej linii urządzeń umożliwiających praktycznie pełną automatyzację procesu sortowania, odzysk surowców wtórnych w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku ma zwiększyć się dwukrotnie - o 18 tys. ton rocznie. O zakończeniu modernizacji sortowni poinformowano 8 lutego 2023 r., po kilkumiesięcznej eksploatacji rozruchowej instalacji.
Prace przy modernizacji sortowni trwały ponad rok. Dzisiaj jesteśmy po trzy miesięcznych testach nowej instalacji
- mówił Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Już teraz, po jej rozruchu, wiemy, że nasze miasto ma unikatową instalację do sortowania odpadów zmieszanych. Nasza sortownia cechuje się najwyższą przepustowości w Polsce. Dzięki zamontowanym urządzeniom – separatorom optycznym – możemy wyprodukować 14 rodzajów surowców wtórnych
- zaznaczył prezes.
Dwa razy szybszy proces utylizacji
Rzeczniczka Zakładu Utylizacyjnego Olimpia Schneider podała, że po zakończeniu modernizacji zwiększyła się liczba stref przyjęcia odpadów z 2 do 3.
Dzięki temu odpady, które są przywożone do zakładu, mogą szybciej trafić do procesu sortowania
- oceniła.
Proces ten został zautomatyzowany, dzięki zastosowaniu 22 separatorów optycznych, które potrafią rozpoznać materiał oraz barwę poszczególnych surowców. Proces sortowania przebiega kaskadowo, po wstępnym podziale granulometrycznym, odpady dzielone są na frakcję przestrzenną (3D) oraz płaską (2D). W dalszej kolejności z tych frakcji zakład ma możliwość wyodrębnić 14 rodzajów surowców wtórnych. Przed modernizacją wyodrębniane było 7 rodzajów.
Wśród 14 rodzajów odzyskiwanych w instalacji surowców są: butelka PET transparentny, butelka PET niebieski, butelka PET zielony, butelka PET kolorowy, tacka PET, kartony do płynnej żywności, folia transparentna (LDPE), folia kolorowa (LDPE), makulatura, metale nieżelazne, metale żelazne, opakowania z: PEHD, PP, PS.
Olimpia Schnaider podkreśliła, że dzięki wdrożonym rozwiązaniom w sortowni można odzyskiwać 85 proc. surowców ze wszystkich trafiających do sekcji sortowania.
To aż dwa razy więcej niż przed modernizacją
- oceniła.
Separatory optyczne mają możliwość szybkiej zmiany ustawień, a tym samym zmiany rodzaju materiału wyodrębnianego na danym urządzeniu. Tym samym instalacja jest elastyczna i może być dostosowana do zmieniającego się składu odpadów.
Przedstawicielka ZU wskazała, że skierowanie większej ilości surowców do powtórnego przerobu wiąże się z korzyściami finansowymi. Zaznaczyła, że na samorządy, które nie spełnią norm poziomu recyklingu grożą wysokie kary.
W ubiegłym roku samorządy miały obowiązek odzyskiwać 25 proc. odpadów do ponownego przetworzenia, a za dwa lata, będzie to aż 55 proc. Modernizacja jest kolejnym elementem systemu gospodarki odpadami, dzięki któremu będziemy w stanie utrzymać wymagane prawem poziomy recyklingu
- podała.
Zastępca prezydent Gdańska Piotr Kryszewski, zaznaczył że zmodernizowana sortownia pozwoli sprostać wyśrubowanym wymaganiom dotyczącym recyklingu.
Wskazano, że po modernizacji w sortowni będzie możliwe odzyskiwanie większej ilości surowców do dalszego przetworzenia, zamiast przekazywania ich do spalenia.
Odzyskujemy surowce, przekazujemy je recyklerom, którzy wprowadzają je w system gospodarki (produkując z nich folie, worki, odzież i wiele innych) tym samym ograniczamy pojawienie się w systemie nowych surowców i emisję związaną z ich produkcją
- podkreśliła rzeczniczka SU.
Ponadto, jak wskazują przedstawiciele ZU, automatyzacja procesu przełożyła się również na bezpieczeństwo i poprawę warunków pracy osób pracujących na liniach sortowniczych. Wcześniej pracownicy wybierali surowce ręcznie, po modernizacji będą oni pełnili funkcję kontrolerów czystości surowców przed trafieniem do magazynów.
Modernizacja sortowni w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku kosztowała 68 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości 38 mln złotych w ramach działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]