Wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego, które obecnie wynosi od 3600 zł do 4550 zł brutto w zależności od wykształcenia.
Oprócz wynagrodzenia zasadniczego nauczyciele otrzymują też dodatki, które są określone w Karcie Nauczyciela. Jest ich kilkanaście, m.in.: za wysługę lat, funkcyjne , motywacyjny, za warunki pracy czy za uciążliwość pracy. W gronie dodatków znajduje się też nagroda jubileuszowa, którą nauczyciel otrzymuje za wieloletnią pracę.
Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli. Ile wynosi w 2024 roku?
Obecnie, nagroda jubileuszowa wynosi:
- za 20 lat pracy - 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
- za 25 lat pracy - 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
- za 30 lat pracy - 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
- za 35 lat pracy - 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
- za 40 lat pracy - 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego.
Nagroda za 45 lat pracy. Pedagodzy żądają zmian. Ministerstwo Edukacji odpowiedziało
Wnioskodawcy postulują o dodanie do Karty Nauczyciela przepisu rozszerzającego katalog nagród jubileuszowych dla nauczycieli o nagrodę za 45-letni staż pracy, wskazują na długi czas pracy tej grupy zawodowej.
W obecnym czasie, gdy wiek emerytalny został ustalony na 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, wielu nauczycieli osiągnęło lub osiągnie 45-letni staż pracy. Otrzymanie nagrody jubileuszowej byłoby motywacją do dalszej pracy zawodowej i zachętą do nieprzechodzenia na emeryturę
- wskazują posłowie w interpelacji, cytowanej na łamach Prawo.pl. Według serwisu najpewniej nauczyciel dostawałby 300 proc. wynagrodzenia.
Jak przypominają wnioskodawcy, nagroda jubileuszowa jest wypłacana na podstawie zasad i trybu określonych w aktach, które obejmują określone grupy zawodowe. Aktami mówiącymi o tej nagrodzie są m.in. Karta Nauczyciela, ustawa o służbie cywilnej, ustawa o pracownikach samorządowych, ustawa o zakładach opieki zdrowotnej czy ustawa o pracownikach urzędów skarbowych.
Jak podaje portal Money.pl, w odpowiedzi na interpelację resort poinformował, że "jednym z priorytetów obecnej polityki oświatowej Rządu RP jest odbudowa prestiżu zawodu nauczycielskiego".
W związku z postulatami o zmianę lub korektę niektórych rozwiązań systemowych dotyczących m.in. sposobu wynagradzania, awansu zawodowego, czasu pracy, uprawnień nauczycieli - dostrzegając potrzebę wypracowania propozycji zmian dotychczasowych regulacji, Minister Edukacji powoła Zespół, który będzie zajmował się zgłaszanymi postulatami. Zespół ten będzie pracował w ramach tematycznych grup roboczych
- informuje sekretarz stanu w MEN Henryk Kiepura.
Resort dodaje, że podczas prac grupy roboczej, która zajmie się wynagrodzeniami nauczycieli, podniesiona będzie kwestia praw nauczycieli do nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy.
Polecany artykuł: