Tą ścieżką zachwyceni się nie tylko mieszkańcy, chociaż jest ona przede wszystkim świetnym rozwiązaniem komunikacyjnym. Szlak leśny połączył bowiem Oksywie Górna z Oksywiem Dolnym. Teraz w łatwy i przyjemny sposób można przejść z jednej dzielnicy do drugiej, a co ważne trasa jest dostosowana do osób z niepełnosprawnościami, rodziców z wózkami czy dla starszych - niewielka pochyłość pozwala w łatwy sposób pokonać las oddzielający dwie gdyńskie dzielnice.
Cały projekt został też doceniony nie tylko przez mieszkańców, ale też w konkursie REGIOSTARS 202 w kategorii Europa bliżej obywateli. Park Leśny na Oksywiu, inwestycja zrealizowana w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdynia został doceniony też wyróżnieniem w konkursie Lodołamacze 2024. .
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Gdzie jest ścieżka leśna w Oksywiu
Lokalni mieszkańcy trafią tu bez problemu, ale dla tych, którzy nie mieszkają ani na Oksywiu Dolnym ani na Oksywiu Górnym, a chcieliby obejrzeć to nietypowe miejsce na spacer mamy kilka wskazówek. Ścieżka rozpoczyna się w lesie, kawałek od drogi, trzeba przejść kilkaset metrów od przystanku autobusowego. Samochodem wystraszyć nas może tablica z informacją "droga prywatna". Najbliżej jest przystanek autobusowy Bosmańska - Zielona. Niedaleko jest parking samochodowy.
Przejście przez lasek prowadzi od ul. Bosmańskiej do Żeglarzy, ma około 350 metrów długości i 32 m różnicy wysokości.
Przebieg trasy zaprojektowano z poszanowaniem rosnących dość gęsto drzew. W naszej galerii zobaczycie, jak zadbano, by ich nie uszkodzić.
Park Leśny w Oksywiu
Park Leśny to jedna z inwestycji zrealizowanych w ramach Gminnego Program Rewitalizacji (GPR) Miasta Gdynia na lata 2017-2026. Działanie zakładało integrację Oksywia dolnego i górnego poprzez utworzenie traktu oraz parku leśnego pomiędzy ulicami Żeglarzy i Bosmańską. Podczas konsultacji prowadzonych na tym obszarze, mieszkańcy zwracali uwagę, że w celu zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, pokonują ponad 30-metrową różnicę wysokości między dwoma częściami dzielnicy pieszo, przez las. Tak powstał pomysł na wygodne połączenie pomiędzy dwiema dzielnicami.
Trójmiasto Radio ESKA w Google News! Dołącz do nas i obserwuj Trójmiasto.ESKA.pl.
Przejście było niewygodne, niebezpieczne i wykluczające osoby ze szczególnymi potrzebami. Park Leśny jest odpowiedzią na te problemy. Głównym założeniem było stworzenie bezpiecznego i dostępnego sposobu powiązania dwóch części dzielnicy. Pomimo skomplikowanych warunków wyjściowych, jakim były znaczne nachylenie zbocza, bliskie sąsiedztwo terenów osuwiskowych i gęste zadrzewienie, udało się wprowadzić rozwiązania, które umożliwiają pokonanie ponad 30 m wysokości osobom o różnej sprawności i kondycji, w sposób komfortowy i bezpieczny. Ujawniono też potencjał rekreacyjny lasu, który z przestrzeni postrzeganej jako niebezpieczna stał się uczęszczaną trasą spacerową – mówi Bianka Witkowska, kierowniczka Działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych.
To właśnie Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni realizowało inwestycję.
Leśna ścieżka w Gdyni na Oksywiu
Pomarańczowe latarnie - stały się elementem rozpoznawczym leśnego parku w Gdyni. Park Leśny w Oksywiu to dwie malownicze ścieżki, wzdłuż których znajdują się miejsca rekreacji i odpoczynku.
Lasek to też ważny trakt komunikacji pieszej, dotychczas odbywającej się w trudnych warunkach. Dzięki zrealizowanej inwestycji teren stał się wspaniałym miejscem spacerowym, a jednocześnie usprawnił dojście m.in do punktów handlowych na Oksywiu Górnym. Sama forma wykonanego przejścia – wykorzystanie elementów drewnianych oraz wprowadzenie kontrastującego pomarańczowego koloru i ciekawego oświetlenia sprawia, że lasek stał się w mojej ocenie jedną z najciekawszych przestrzeni publicznych w mieście.
Przy wyjściu z lasku – od strony ul. Bosmańskiej – znajduje się również drewniany plac zabaw dla dzieci i drewniany stół na piknikowy.
Projekt gdyńskiego parku leśnego z pomarańczowymi latarniami został wykonany na podstawie koncepcji wyłonionej w konkursie „ Łączymy Oksywie" na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, a wartość jego realizacji to 3 841 982,95 zł.