E-recepty od 1 stycznia 2019 r. Farmaceuci i pacjenci mają obawy

i

Autor: Getty Images

zdrowie

Ministerstwo zdrowia bierze się za e-recepty. Szykuje się rewolucja?

2023-04-12 14:30

Resort zdrowia idzie na wojnę z e-receptami i chce zapanować nad elektronicznym rynkiem usług medycznych. Minister Niedzielski zapowiedział, że w ciągu miesiąca zostaną ograniczone recepty z internetu.

Popularność e-recept

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, wizyty u lekarza zdalnie stały się koniecznością. Mimo że pandemia minęła, to tzw. teleporady stały się na tyle popularne, że pacjenci nadal korzystają z tych usług. Po takiej konsultacji lekarze wystawiają e-recepty, najczęściej bez osobistego badania chorego.

Pojawił się proceder wystawiania recept przez internet, dzięki czemu można w kilkanaście minut uzyskać każdy lek.

Ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany w e-receptach

Na taką działalność nie zgadza się minister zdrowia, który na początku kwietnia zapowiedział zmiany.

Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć

– powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Plus.

Szykuje się rewolucja w teleporadach i e-receptach?

Niedzielski zaznaczył, że resort zdrowia w przypadku leków psychotropowych na pewno będzie dążyć do pewnego ograniczenia czy wręcz zakazu wydawania ich w takim trybie.

Chcemy też zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne takie wyznaczniki, ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać tysiąc w ciągu doby na jednego lekarza

- wyjaśnił minister. 

Ministerstwo jest otwarte na rozmowy dotyczące leków, które należałoby objąć pewnymi ograniczeniami. W planach są rozmowy Niedzielskiego z prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. Jak podkreślił Niedzielski, „szukamy tutaj takich rozwiązań, które nie będą wylewały dziecka z kąpielą”.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, rzecznik ministerstwa zdrowia zaznaczył, że resort wprowadzi standard obsługi pacjenta, który zakłada przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego. Rozwiązanie ma określić czas, jaki lekarz przeznaczy pacjentowi.

Plaga zwolnień lekarskich

Kolejną problematyczną kwestią, oprócz e-recept, to tzw. e-zwolnienia. Przedsiębiorcy i pracodawcy nawołują o wprowadzenie regulacji. Tylko od początku 2023 roku wystawiono ponad 5 milionów zwolnień lekarskich.

Nowe zasady ws. e-recept. Kiedy decyzja?

Resort planuje wprowadzenie nowych rozwiązań w przeciągu miesiąca. To może oznaczać, że w maju pojawi się nowe rozporządzenie w tej kwestii.

A. NIEDZIELSKI: NASZA POLITYKA COVIDOWA BYŁA RACJONALNA