Ma działać zmianom klimatu. Tak wygląda nowy ogród deszczowy w Gdańsku

i

Autor: Gdańskie Wody/gdansk.pl

Klimat

Ma działać zmianom klimatu. Tak wygląda nowy ogród deszczowy w Gdańsku

2023-10-10 13:44

Najnowszy ogród deszczowy powstał na kampusie Politechniki Gdańskiej, a wykonali go pracownicy Gdańskich Wód. Realizacja ma charakter badawczy. Jeśli zastosowane w ogrodzie rozwiązania okażą się skuteczny w eliminacji zanieczyszczeń z deszczówki, będą one stosowane w całym Gdańsku.

Ogród, który oddano z początkiem roku akademickiego na tyłach Budynku C Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej składa się z dwóch niecek retencyjnych, w których zasadzone ponad 1100 roślin hydrofitowych. Ogród ma pojemność ponad 11 m sześc. Zagospodarowuje i oczyszcza wodę opadową, która naturalnie zbierała się na tym terenie przed inwestycją.

Badawczy ogród deszczowy na Politechnice

Obiekt ma charakter badawczy, powstał w ramach projektu NICE i ma swój kryptonim  - URL9 (Urban Real Lab nr 9, w wolnym tłumaczeniu miejskie żywe laboratorium). Inicjatywa badawcza to partnerstwo instytucji z kilkudziesięciu miast Europy, Ameryki Południowej, Afryki i Azji m.in. Kairu, Pereira (Kolumbia), Lyonu, Madrytu czy Turynu, w ramach którego tworzy się „żywe laboratoria", by sprawdzić które rozwiązania oparte na naturze są skuteczne w przeciwdziałaniu postępującym zmianom klimatu - w zależności od strefy klimatycznej. W Gdańsku projekt realizowany jest na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Gdańskie Wody zaprojektowały i wybudowały ogród na zlecenie uczelni.

Miasta dysponują terenami zieleni, które są jeszcze w niewystarczający sposób wykorzystywane w adaptacji do zmian klimatu. Odpowiednie projektowanie i zagospodarowanie tych terenów to szansa na większą odporność miast na różnego typu zagrożenia środowiskowe. Angażujemy się więc w inicjatywy, które pomogą zwiększać funkcjonalność naszych obiektów i aktualizować wymagania jakie stawiamy inwestorom zewnętrznym. Projekt NICE jest dla nas bardzo atrakcyjny, ponieważ skupia się na badaniu zanieczyszczeń nowego typu. Wyniki badań zespołu naukowców z Politechniki Gdańskiej wskażą, z jakimi zanieczyszczeniami niesionymi przez deszcz mamy obecnie do czynienia i jak skutecznie je redukować

- tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowa Gdańskich Wód.

Jak podkreśla Agnieszka Kowalkiewicz, ogród wykonany dla PG był inny niż dotychczasowe realizacje Gdańskich Wód. 

Skupiliśmy się przede wszystkim na tym, by wspólnie dobrać takie techniczne i nietechniczne rozwiązania, które skutecznie wyeliminują z wody zanieczyszczenia przebadane w ramach działań naukowców. Jeśli okażą się skuteczne, będziemy mogli wdrażać je w tkankę miejską i zaktualizować wymagania dla inwestorów zewnętrznych.

Ma działać zmianom klimatu. Tak wygląda nowy ogród deszczowy w Gdańsku

i

Autor: Wody Gdańskie/gdansk.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]