Lwy z Gdańska założą rodzinę w Opolu!

i

Autor: Facebook/Zoo Opole Atos i Portos, lwy z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego pojechały do Zoo Opole. Jeden z braci założy tam rodzinę, by zasilić zagrożoną wyginięciem populację lwów angolskich

Lwy z gdańskiego ogrodu zoologicznego pojechały do zoo w Opolu. Jeden z nich założy tam rodzinę!

2021-03-11 11:55

Atos i Portos, lwy z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego pojechały do Zoo Opole. Jeden z braci założy tam rodzinę, by zasilić zagrożoną wyginięciem populację lwów angolskich. – Atos i Portos mieli u nas bardzo dobre warunki, ale cieszymy się, że mogli wyruszyć do innego zoo, gdzie będą się rozmnażać – czytamy na facebookowym profilu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Dla Opola przyjazd zwierzęcych braci z Gdańska oznacza powrót lwów do zoo po prawie 25 latach przerwy!

Spis treści

  1. Lwy z Gdańska założą rodzinę w Opolu!
  2. Lwy wróciły do Opola po prawie 25 latach przerwy!
  3. Lwy z Gdańska pojechały do Opola. Kiedy będzie można je oglądać?
  4. Lew angolski. Co o nim wiemy?

Lwy z Gdańska założą rodzinę w Opolu!

Gdański Ogród Zoologiczny pożegnał Atosa i Portosa. To bracia, lwy angolskie, które od wtorku, 9.03.2021 r. mieszkają w Zoo Opole.

– Dwa młode, 3-letnie lwy angolskie, urodzone w naszym ogrodzie zoologicznym, są w doskonałej kondycji, przeszkolone w treningu medycznym. (...) Mamy nadzieję, właściwie jesteśmy przekonani, że zaskarbią sobie sympatię te piękne zwierzęta wśród opiekunów, jak i zwiedzających – powiedziała Anna Gembiak, opiekun lwów w Zoo Gdańsk.

Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w Zoo Gdańsk poinformowała, że lwy angolskie koordynowane są w ramach Europejskiego Programu Ochrony Gatunku. Pozwala on na „mądre, rozsądne, przewidujące najbliższą i trochę dalszą przyszłość zarządzanie populacją”. Jeden z lwów założy w Opolu rodzinę!

– Na początek będą to dwa samce, w tej chwili koledzy z Opola czekają na przydzielenie im odpowiedniej samicy. W zależności od tego, jak oceni koordynator, to właściwa pod względem genetycznym i wiekowym samica zostanie przyznana dla naszych dwóch chłopaków. Oczywiście do rozrodu będzie dopuszczony jeden z nich. Zobaczymy, który z nich, czy Atos, czy Portos, okaże się lepszym partnerem do przydzielonej samicy – powiedziała Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w Zoo Gdańsk.

Lwy wróciły do Opola po prawie 25 latach przerwy!

Atos i Portos będą pierwszymi lwami w Opolu po prawie 25 latach przerwy! Aby czuły się w tamtejszym zoo jak najlepiej, jego pracownicy przeszli w Gdańsku specjalne szkolenie.

– Otrzymaliśmy niezwykle taką praktyczną wiedzę, teoretyczną również, w jaki sposób obsługiwać, lwy, jak obserwować ich zachowanie, interpretować oczywiście. Ogromna praca włożona w ułożenie tych dwóch samców, które do nas jadą, dała nam taki pogląd i wiedzę, którą, mam nadzieję, wykorzystamy również u nas w ogrodzie zoologicznym w Opolu – mówił w Gdańsku, tuż przed wyjazdem Atosa i Portosa, Grzegorz Rolik, asystent ds. dydaktyczno-hodowlanych w Zoo Opole.

Atos i Portos w Zoo Opole. Zobacz zdjęcia!

Specjalnie dla Atosa i Portosa w opolskim zoo powstała lwiarnia. Na razie bracia będą mieszkali razem.

– A później oczywiście jeden z nich otrzyma rodzinę. Mam nadzieję, że w przeciągu roku sytuacja się wyjaśni i do tego czasu Ci dwaj bracia na pewno będą u nas przebywać razem – dodał Rolik.

Zoo Opole poinformowało, że teraz lwi bracia oswajają się z nowym domem oraz opiekunami, którzy uczą się zachowań dużych kotów oraz ich codziennej rutyny.

Lwy z Gdańska pojechały do Opola. Kiedy będzie można je oglądać?

Jak zapowiada opolskie zoo, Atosa i Portosa oraz tygrysa, którzy przybył do Opola kilka tygodni wcześniej, zwiedzający będą mogli oglądać po Wielkanocy.

Lew angolski. Co o nim wiemy?

W naturze ten podgatunek lwa (Panthera leo bleyenberghi) zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Na wolności dożywa około 12-18 lat, w ogrodach zoologicznych nawet 25 lat. Niestety, lwy angolskie są zagrożone wyginięciem. Dzieje się tak z powodu działalności człowieka, który coraz bardziej wkracza na tereny występowania tych zwierząt. Dlatego na świecie powstały programy hodowlane dla tych zwierząt. W Europie jest to program EEP pod egidą Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), którego nasze zoo jest pełnoprawnym członkiem – czytamy na facebookowym profilu ZOO Opole.

Pingwiny robią furorę w Ślaskim ZOO!