Lemury pierwszy raz w historii oliwskiego zoo! Kiedy zamieszkają w Gdańsku?

i

Autor: gdansk.pl

Czekamy!

Lemury pierwszy raz w historii oliwskiego zoo! Kiedy zamieszkają w Gdańsku?

2023-03-07 10:22

Powszechną sławę tym zwierzętom przyniosła kilka lat temu amerykańska animacja “Pingwiny z Madagaskaru”. Jednym z głównych bohaterów produkcji studia DreamWorks był charyzmatyczny lemur król Julian. Jeszcze w tym roku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (GOZ) zagoszczą 3-4 lemury.

Kto sfinansuje budowę pawilonu dla lemurów?

Obiekt będzie podobny bryłą do sąsiedniego budynku, którego lokatorami są dziś gibbony.

Mamy w planie założyć hodowlę czarno-białych lemurów wari. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (GARG), która wsparła nas w połowie w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Pozostałe pieniądze na inwestycję będą pochodzić z budżetu miasta. Pawilon wraz z wybiegiem znajdzie się obok tarasu nowej, całorocznej restauracji, która zostanie otwarta w zbliżającym się sezonie

- mówi Emilia Salach, zastępca dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Gdzie można będzie oglądać lemury?

Przed ogłoszeniem przetargu GOZ nie ujawnia, jakie będą koszty budowy pawilonu dla lemurów. Wiadomo, że obiekt wraz z wybiegiem powstanie do końca 2023 r.

- Przez cały rok będzie można podziwiać zwierzęta, a w ciepłe dni dodatkową atrakcją będzie możliwość wychodzenia zwierząt na wyspę na stojącym stawie - dodaje Emilia Salach.

Powierzchnia pawilonu dla lemurów wyniesie ok. 100 metrów kwadratowych. Na wybieg lemury będą przechodziły specjalnym przepustem.

Lemury czekają już na przyjazd do Gdańska w jednym z europejskich ogrodów zoologicznych. 

Skąd pochodzi lemur?

Wari biało-czarne (łac. Varecia variegata) to gatunek endemiczny występujący wyłącznie we wschodniej części Madagaskaru, w pierwotnych lasach tej wyspy. 

Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W ostatnich 20 latach populacja tego lemura zmniejszyła się o około 80 procent. Głównym zagrożeniem dla wari jest naturalny drapieżnik (jastrząb) oraz człowiek polujący dla skór i mięsa. Na wymieranie tego gatunku wpływa też nielegalna wycinka lasów i degradacja środowiska. 

Jak skoczny jest lemur?

Wari to największy gatunek lemurowatych. Masa jego ciała waha się od 2,5 do 4,8 kilogramów, samice są większe od samców. Lemury prowadzą nadrzewny tryb życia. Aktywne są głównie za dnia. Wari są świetnymi skoczkami - rekordziści skoczą nawet 8 metrów. 

Najlepsze wokalistki rockowe - Polska