Z opublikowanego dokumentu wynika, iż z 320 przebadanych próbek importowanego miodu, które zostały wybrane losowo, aż 147 z nich zostało uznanych za podróbki. Zawierały one m.in. takie substancje jak syropy cukrowe wytwarzane z ryżu, pszenicy lub buraków cukrowych.
Zgodnie z przepisami europejskimi wszelkie dodatki są zabronione
– przypomina Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.
Jak przeprowadzono badania?
Próbki zostały pobrane na granicach – głównie w portach europejskich – w okresie od listopada 2021 do lutego 2022.
Kontrolujący zwrócili także uwagę na stosowanie dodatków i barwników w celu fałszowania prawdziwego botanicznego źródła miodu oraz maskowania prawdziwego pochodzenia geograficznego produktu przez maskowanie informacji o identyfikowalności i usuwanie pyłków
– czytamy w komunikacie JRC.
Unia Europejska importuje rocznie ok. 175 tys. ton miodu rocznie, co czyni ją drugim, po Stanach Zjednoczonych, co do wielkości importerem na świecie.
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Próba smaku
Osoby, które znają się na miodzie, nie powinny mieć trudności w rozpoznaniu jego prawdziwości już na podstawie samego smaku. Miód pozbawiony dodatków na początku powinien być bardzo słodki, później w gardle powinno pojawić się delikatne uczucie szczypania, albo nawet pieczenia. Jeśli miód nie zmienia swojego smaku i przez cały czas pozostaje po prostu słodki, najprawdopodobniej jest to produkt sztuczny, który powstał w wyniku wymieszania wody i białego cukru.
Rozpuszczanie miodu w szklance
Ta metoda jest prostsza, niż test smaku, ponieważ nie wymaga żadnego specjalnego rozeznania, ani wprawy i na pewno poradzi sobie z nią każdy. Aby wykonać test prawdziwości miodu, przyda się szklanka napełniona zimną wodą, oraz łyżeczka miodu. Jeśli miód zacznie rozpuszczać się w niej nieregularnie i to pod wpływem mieszania, tworząc ciągnące się pasma, mamy do czynienia z miodem naturalnym. Miód sztuczny, którego bazą jest cukier, rozpuści się równomiernie i bardzo szybko. Nawet już po jednym zamieszaniu. Jest to wyraźny znak, że miód nie jest wysokiej jakości.
Testowanie ściekania miodu
Jest to kolejna prosta metoda, która nikomu nie powinna sprawić trudności. Przyda się tutaj łyżeczka miodu, oraz talerzyk. Aby wykonać test, trzeba nabrać łyżeczkę miodu i lać ją równomiernie na talerzyk. Jeśli miód będzie spływał równomiernie i przy tym nie będzie się rwał, a na talerzyku utworzy stożek, wtedy można mieć pewność, że jest to miód naturalny wysokiej jakości. Natomiast jeśli miód stanie się od razu płynny, pozbawiony grudek i szybko rozleje się po całej powierzchni talerza, wtedy najprawdopodobniej jest to miód sztuczny. Świadczyć będzie o tym zbyt duża ilość wody, która go upłynnia, oraz cukru słabej jakości.